آیت ‏اللَّه حاج سیدمصطفی خمینی در آذرماه 1309 ش در قم به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران ابتدایی، در 16 سالگی به تحصیل علوم اسلامی روی آورد. وی از سال 1330 در درس خارج پدر فرزانه خویش و آیت‏اللَّه بروجردی حاضر شد و از محضر آیات عظام علامه طباطبایی، سیدمحمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری و سید محمد باقر سلطانی طباطبایی بهره برد. ایشان از سال 1341 همراه با امام به مبارزه با رژیم پرداخت و در پیشبرد نهضت اسلامی نقش بسزایی ایفا كرد. وی پس از تبعید حضرت امام به تركیه، با سیل خروشان مردم خشمگین به خیابان‏ها آمد و به بیوت مراجع رفت. پس از این حركت ضدرژیم، عوامل طاغوت او را دستگیر و پس از آزادی چند روزه، به تركیه تبعید كردند. حاج آقا مصطفی پس از چند ماه حضور در تركیه، در مهر 1344 ش به همراه پدر به نجف رفته و به درس و بحث پرداخت. ایشان از همان جا نیز شیوه‏های نوین مبارزه با شاه را دنبال می‏كرد و مشاوری برجسته و متعهد برای امام بود. در نجف، مدتی به دلیل كوشش‏هایی كه علیه رژیم ضداسلامی عراق انجام داد دستگیر شد و او را به شدت از فعالیت‏های سیاسی منع كردند. سرانجام آیت‏اللَّه مصطفی خمینی در اول آبان 1356 ش برابر با 9 ذی قعده 1397 ق در 47 سالگی به شكل مرموزانه‏ای به شهادت رسید. حضرت امام، رحلت حاج سیدمصطفی را از الطاف خفیه الهی خواندند و در مورد فرزند دلبندشان فرمودند: "مصطفی امید آینده اسلام و ایران بود". بازتاب خبر ارتحال ایشان، ابعاد بسیار وسیعی به خود گرفت و در حركت توفنده مردم انقلابی مؤثر بود.بدن مطهر آن شهید با آب فرات غسل داده شد و در كنار مقبره علامه حلی در صحن امام علی(ع) مدفون گردید.ازآیت‏اللَّه حاج سید مصطفی خمینی آثار متعددی بر جای مانده است كه مكاسب محرمه در 2 جلد، تفیسر قرآن در 3 جلد و كتاب الاصول از آن جمله ‏اند.تاريخ : چهار شنبه 30 مهر 1393برچسب:, | 7:41 | نويسنده : |

دشت‌ وسيع‌ و دره‌ «شيلر» ميان‌ شهر مرزي‌ «بانه» و «مريوان» با فرورفتگي‌ خاصي‌ كه‌ از خاك‌ عراق‌ به‌ داخل‌ ايران‌ دارد، در گذشته‌ و در تاريخ‌ جنگ‌ تحميلي‌ منطقه‌ مهمي‌ به‌ شمار مي‌رود. بلندي‌هاي‌ «سورن»، «سوركوه» و«كاني‌ مانگا» در دهانه‌ اين‌ دشت‌ قرار دارند. عمليات‌ «والفجر4» در سه‌ مرحله‌ با هدف‌ وصل‌ اين‌ بلندي‌ها به‌ يكديگر در خط‌ خودي، از روز27 مهر ماه‌1362 به‌ مدت‌ 33 روز در منطقه‌ جبهه‌ شمالي‌ سليمانيه‌ و پنجوين‌ انجام‌ شد.

دشت‌ وسيع‌ و دره‌ «شيلر» ميان‌ شهر مرزي‌ «بانه» و «مريوان» با فرورفتگي‌ خاصي‌ كه‌ از خاك‌ عراق‌ به‌ داخل‌ ايران‌ دارد، در گذشته‌ و در تاريخ‌ جنگ‌ تحميلي‌ منطقه‌ مهمي‌ به‌ شمار مي‌رود. بلندي‌هاي‌ «سورن»، «سوركوه» و«كاني‌ مانگا» در دهانه‌ اين‌ دشت‌ قرار دارند. عمليات‌ «والفجر4» در سه‌ مرحله‌ با هدف‌ وصل‌ اين‌ بلندي‌ها به‌ يكديگر در خط‌ خودي، از روز27 مهر ماه‌1362 به‌ مدت‌ 33 روز در منطقه‌ جبهه‌ شمالي‌ سليمانيه‌ و پنجوين‌ انجام‌ شد.

حمله در‌ ساعت ‌24 و با رمز «ياالله‌ ياالله‌ ياالله» در منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌ صدها كيلومترمربع‌ آغاز شد. نيروها از دو محور بانه‌ و بلندي‌هاي‌ «لري»، «گرمك»، «كنگرك» و در محور مريوان‌ و بلندي‌هاي‌ پنجوين‌ به‌ نام‌ «زله»، «مارو» و «خلوزه» به‌ پيشروي‌ پرداختند.

در مرحله‌ دوم،‌ پس‌ از گذشت‌ دو روز از مرحله‌ نخست، بلندي‌هاي‌ سورن‌ و كاني‌مانگا و چندين‌ نقطه‌ ديگر آزاد شد، اما بر اثر پاتك‌هاي‌ دشمن‌ روي‌ قله‌هاي‌ كاني‌مانگا، برخي‌ از مناطق‌ دست‌ به‌ دست‌ شد و نهايتا در اشغال‌ دشمن‌ باقي ‌ماند.

مرحله‌ سوم‌ عمليات‌ روز دوم آبان‌ ماه ‌1362 آغاز شد. سپاه‌ پاسداران‌ تنها با 25 گردان‌ وارد عمل‌ شد و در مجموع‌ هزار كيلومترمربع‌ شامل300 كيلومتر از اراضي‌ ايران‌ و 700 كيلومتر از اراضي‌ عراق‌ آزاد شد و معابر نفوذي‌ گروهك‌هاي‌ ضدانقلاب‌ به‌ داخل‌ ايران‌ در دره‌ شيلر مسدود شد.

اين‌ عمليات‌ را هشت لشكر و دو تيپ‌ از سپاه‌ و يك لشكر پياده‌ از ارتش‌ به‌ انجام‌ رساندند. فرآيند اين‌ عمليات، تصرف‌ پيشرفتگي‌ دشت‌ شيلر، شهر و پادگان‌ پنجوين‌ و گرمك‌ عراق‌ و تسلط‌ بر13 شهر و روستاي‌ عراق، همراه‌ با 19 هزار تن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير و نابودي‌ ده‌ها گردان‌ كماندويي‌ و مخصوص‌ و گروهان‌ دشمن‌ بود.

دستاورد ديگر اين‌ عمليات‌ خارج‌ ساختن‌ شهر مريوان‌ از زير ديد و تير دشمن‌ و فراهم‌سازي‌ مقدمات‌ عمليات‌ آتي‌ در استان‌ سليمانيه‌ عراق‌ بود. همچنين‌ با انجام‌ اين‌ حمله‌ 200 تن‌ از رزمندگان‌ اسلام‌ از اسارت‌ افراد ضدانقلاب‌ آزاد شدند.

ارتش‌ عراق‌ در طول‌ اين‌ عمليات ‌10 فروند هواپيما، يك‌ فروند چرخبال، بيش‌ از90 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر زرهي،200 دستگاه‌ خودرو و انبوهي‌ از سلاح‌ و مهمات‌ خود را از دست‌ داد و پنج ستگاه‌ تانك‌ و نفربر،10 دستگاه‌ لودر و بولدوزر،200 دستگاه‌ خودرو سبك‌ و سنگين،20 قبضه‌ سلاح‌ ضدهوايي‌ سام‌7 ، تعدادي‌ وسايل‌ مخابراتي، مهمات‌ و سلاح‌هاي‌ سبك‌ و سنگين‌ از دشمن‌ به‌ غنيمت‌ نيروهاي‌ ايراني‌ درآمد.

در اين‌ عمليات‌ سردار شهيد علي‌ رضائيان‌ فرمانده‌ قرارگاه‌ مقدم‌ حمزه‌ سيدالشهدا در منطقه‌ به‌ شهادت‌ رسيد.تاريخ : شنبه 26 مهر 1393برچسب:, | 7:48 | نويسنده : |

یام انتصاب رهبری به سردار رجبعلی محمدزاده

بسم الله الرحمن الرحيم

جنايت تروريستهاي خونخوار در بلوچستان چهره‌ي اهريمني دشمنان امنيت و وحدت را كه از سوي سازمانهاي جاسوسي برخي دولتهاي استكباري حمايت ميشوند، بيش از پيش آشكار ساخت.

به شهادت رساندن مؤمنان فداكاري همچون سردار شجاع و با اخلاص شهيد نورعلي شوشتري و ديگر فرماندهان آن بخش از كشور و دهها نفر از برادران شيعه و سنّي و فارس و بلوچ، جنايتي در حق ملت ايران و بخصوص منطقه‌ي بلوچستان است كه اين انسانهاي شريف، همت خود را بر امنيت و آبادي آن نهاده و مخلصانه براي آن تلاش ميكردند.

دشمنان بدانند كه اين ددمنشي‌ها نخواهد توانست عزم راسخ ملت و مسئولان را در پيمودن راه عزت و افتخار كه همان راه اسلام و مبارزه با جنود شيطان است، سست كند و به وحدت و همدلي مذاهب و اقوام ايراني خدشه وارد سازد.

مزدوران حقير و پليد استكبار نيز يقين داشته باشند كه دست قدرتمند نظام اسلامي در دفاع از امنيت آن منطقه‌ي مظلوم و آن مردم وفادار، لحظه‌ئي كوتاهي نخواهد كرد و متجاوزان به جان و مال و امنيت مردم را به سزاي اعمال خيانتكارانه خواهد رسانيد.

اينجانب شهادت جان باختگان اين حادثه بويژه سرداران شهيد شوشتري و محمدزاده و ديگر پاسداران عزيز را به خانواده هاي محترم آنان تبريك و تسليت گفته، علوّ درجات آنان و شفاي عاجل آسيب ديدگان را از خداوند متعال مسألت مينمايم.

سيّدعلي خامنه‌اي

27/مهر/1388تاريخ : پنج شنبه 24 مهر 1393برچسب:, | 13:3 | نويسنده : |

ايام مسلميه، ايام شهادت حضرت مسلم بن عقيل (نهم ذى الحجه) پيشاهنگ نهضت كربلا و سفير امام حسين (ع) به سوى مردم كوفه و هاني بن عروه، از شيعيان با وفا و ميزبان و همرزم مسلم بن عقيل را به سوگ مي نشينيم.وصال مسلم به ملكوت، او كه در عرفه شهيد شد تا دعاى عرفه مولى الكونين را تفسير كند و حماسه مسلم بودن و تسليم نشدن را بيافريند.

روح بزرگ انسانهاى خود ساخته و پاك به ديگران هم، پاكى و ايمان مى‏آموزد. صداقت و فداكارى ايثارگران در راه خدا الهام بخش تعهد و فداكارى است. حماسه‏هاى جهاد و شهادت مردان بزرگ اسلام، مجاهد ساز و شهيد پرور است. عظمت انسانى چهره‏هاى پرفروغ تاريخ خونبار ما اسوه همه كسانى است كه در زندگى به هدفهايى والاتر از خوردن و خوابيدن اعتقاد دارند و ارزشهاى متعالى را مى‏جويند. انسانهاى نمونه از نظر ايمان، اخلاق، شهامت، جوانمردى و استقامت، هميشه زينت تاريخ بوده و هستند.

«مسلم بن عقيل‏» يكى از اين چهره‏هاست. شنيدن نام اين انسان والا و سرباز فداكار راه حق، ياد آور همه خوبيها، رشادتها و جوانمرديهاست;و خواندن زندگينامه اين سردار رشيد اسلام، درس آموز و الهام‏بخش و سازنده است. حماسه مسلم‏بن عقيل در كوفه، پيش درآمدى بر نهضت عظيم عاشورا بود; و خود مسلم، پيشاهنگ نهضت‏سيدالشهدا -عليه‏السلام و سفير انقلاب كربلا و پيشمرگ حماسه تاريخ‏ساز و جاويدان عاشورا بود.

درباره مسلم، چه مى‏توان گفت، جز بيان صداقت و رشادت و ايمانش؟ و چه مى‏توان نوشت، جز فداكارى و حماسه وآزادگى‏اش، و چه مى‏توان شنيد جز عمل به وظيفه و اطاعت از امام و جهاد در راه حق تا مرز شهادت. و مسلم‏بن عقيل كيست؟ تجسمى از ارزشهاى والاى مكتب; الگو و اسوه‏اى از يك جوانمرد سلحشور و انقلابى پاكباخته و دل به راه خدا داده و سر به راه دوست‏سپرده و قدم در راه‏حق نهاده و با شهادت به معراج قرب پروردگار رسيده. پس، با هم با چهره اين شخصيت‏بزرگ،آشنا شويم.ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 24 مهر 1393برچسب:, | 12:29 | نويسنده : |

ملا محمد کاظم خراسانی

(تولد ۱۲۵۵ قمری برابر ۱۲۱۸ شمسیمشهد-درگذشت: ۱۳۲۹ قمری برابر ۱۲۹۰ خورشیدی،نجف) مشهور بهآخوند خراسانیوصاحب کفایه(کفایة الاصول)،فقیه، سیاستمدار ومرجع تقلیدعصر خود بود.

آخوند خراسانی در کنار شیخعبدالله مازندرانیومیرزا حسین خلیلی تهرانیسه مرجع تقلید حامیمشروطیت در ایرانبودند.

تولد و تحصیلات

محمدکاظم در سال ۱۲۵۵ متولد شد. پدرشملا حسین هرویبود. وی در مشهد علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس به سال ۱۲۷۷ قمری در سبزوار مدتی کوتاه ازحاج ملا هادی سبزواریفلسفه آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری بهتهرانرفت و نزد ملاحسین خوییومیرزا ابوالحسن جلوهبه تحصیلات تکمیلی در حکمت و فلسفه پرداخت. سپس عازمنجفشد و نزدشیخ انصاری،سید علی شوشتری،میرزای شیرازی، شیخ راضی نجفی وسید مهدی قزوینیمشغول تحصیل شد. ملا محمد کاظم خراسانی پس از فراگیری علوم دینی درنجفوسامرابه تدریس مشغول شد و حدود نیم قرن به تدریسعلوم معقولو منقول پرداخت.

تولد و تحصیلات

محمدکاظم در سال ۱۲۵۵ متولد شد. پدرشملا حسین هرویبود. وی در مشهد علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس به سال ۱۲۷۷ قمری در سبزوار مدتی کوتاه ازحاج ملا هادی سبزواریفلسفه آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری بهتهرانرفت و نزد ملاحسین خوییومیرزا ابوالحسن جلوهبه تحصیلات تکمیلی در حکمت و فلسفه پرداخت. سپس عازمنجفشد و نزدشیخ انصاری،سید علی شوشتری،میرزای شیرازی، شیخ راضی نجفی وسید مهدی قزوینیمشغول تحصیل شد. ملا محمد کاظم خراسانی پس از فراگیری علوم دینی درنجفوسامرابه تدریس مشغول شد و حدود نیم قرن به تدریسعلوم معقولو منقول پرداخت.ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 23 مهر 1393برچسب:, | 8:49 | نويسنده : |

زهیر بن قین بجلیاز هوادارانعثمانبود و همزمان باامام حسین علیه السلاممراسم حج را به جا آورده بود و بهکوفهباز می گشت.

جماعتی از قبیلهبنی فزارهوبجیلهچنین نقل کرده اند:
ما با زهیر بن قین از مکه باز می گشتیم و در راه همراه با حسین علیه السلام و همراهانش راه می پیمودیم. هرگاه حسین علیه السلام در محلی توقف می‌کرد، ما حرکت می کردیم و در جای دیگری توقف می‌کردیم، ولی در منزل‌گاه زَرود ناچار شدیم با کاروان امام توقف کنیم.
با زهیر نشسته بودیم و غذا می خوردیم که ناگهان فرستاده حسین علیه السلام وارد شد و سلام کرد و گفت:« ای زهیر بن قین! مرا ابا عبدالله بن الحسین به سوی تو فرستاده. به دیدارش برو.» ما همه دست از غذا کشیدیم و سکوت کردیم.

همسر زهیر - که دیلم (یا دلهم)، دختر عمرو بود - گفت:« سبحان الله! فرزند پیامبر کسی را به دنبالت فرستاده و تو را فرا خوانده و تو از رفتن خودداری می کنی؟! چه می‌شود اگر نزد او بروی و سخن او را بشنوی!»
زهیر از جا برخاست و به سوی خیمه ی امام رفت. طولی نکشید که با چهره‌ای درخشان و شادمان باز گشت. فرمان داد خیمه را برچینند و بار و بنه را برداشته، در جوار اردوی امام علیه السلام خیمه بزنند. بعد به همسرش گفت:« تو را طلاق دادم؛ زیرا فقط خوبی تو را می‌خواهم. من تصمیم گرفته‌ام همراه حسین علیه السلام باشم و جانم را فدای او کنم.»

سپس همسر خود را با مقداری آذوقه و مال و با چند تن از عمو زاده هایش همراه کرد تا او را به مقصد برسانند.
همسر زبیر برخاست و گریست و با او وداع کرد و گفت:« خداوند یار و مددکار تو باشد و این سفر را برای تو به خیر کند. روز قیامت، این از خود گذشتگی مرا به جدّ حسین علیه السلام یادآوری کن.»

زهیر بعد از وداع با همسرش به همراهان خود گفت:« هر کس از شما دوست دارد با من بیاید وگرنه این آخرین دیدار ماست!»
بعد نقل کرد که:« ما در نواحیدریای خزرجنگ می‌کردیم؛ خداوند ما را پیروز کرد و غنائمی به دست آوردیم.سلمان باهریبه ما گفت:« آیا از این پیروزی و کسب غنائم خوشحالید؟»
گفتیم:« آری!»
گفت:« (ازپیامبر اکرمشنیدم که فرمود) در آینده، به جنگ در کنار سرور جوانانآل محمد(حسین علیه السلام) و یاری او و غنائمی که در این مسیر نصیب شما خواهد شد، بیشتر شاد باشید!»
من هم اکنون شما را به خدا می سپارم.»

ابراهیم بن سعید که از همراهان زهیر در سفر حج بود روایت کرده است که امام به زهیر فرموده بود:« من در کربلا کشته خواهم شد و سرم را زحر بن قیس به امید جایزه نزدیزیدخواهد برد ولی یزید چیزی به او نخواهد داد.»تاريخ : چهار شنبه 23 مهر 1393برچسب:, | 8:46 | نويسنده : |

فاجعه آتش سوزی مسجد جامع کرمان به دست مزدوران رژیم شاه

در کتیبه های سر در ورودی تاریخ ساخت این مسجد سال ۷۵۰ ه.ق ، است و بانی آن امیر مبارز الدین محمد مظفر میبدی حاکم کرمان و سر سلسله آل مظفر می باشد که آن را مسجد جامع مظفر می گویند.

روز ۲۴ مهر ۱۳۵۷ ، حدود ۲۰ هزار نفر از مردم مسلمان کرمان به منظور بزرگداشت اربعین شهدای ۱۷ شهریور تهران و اولین سالگرد شهادت آیت الله حاج سید مصطفی خمینی ، به دعوت علما و روحانیون کرمان در مسجد اجتماع کرده بودند و بازار و کلیه مغازه ها تعطیل بود ناگهان حدود ۳۰۰ نفر ظاهرا از ساکنین زاغه نشین که به کولی ها معروف هستند، با در دست داشتن چوب و میله آهنی و دادن شعار ( جاوید شاه ) در ساعت ۳۰/۱۱ در حالی که یکی از روحانیون مشغول سخنرانی بود ، به مسجد حمله کردند. مهاجمان ابتدا دوچرخه ها و موتورهای مردم را به آتش کشیدند عده ای از مردم داخل مسجد به طرف آنها به راه افتادند. از طرف پلیس تیراندازی آغاز شد و مردم ناچار به داخل مسجد بازگشتند. طولی نکشید که گازهای خفه کننده ای فضا را پر کرد و کولی ها با چماق و چوب و میله به دست وارد شده، به جان مردم افتادند عده ای از مردم و روحانیون کرمان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شدند.

در کتیبه های سر در ورودی تاریخ ساخت این مسجد سال ۷۵۰ ه.ق ، است و بانی آن امیر مبارز الدین محمد مظفر میبدی حاکم کرمان و سر سلسله آل مظفر می باشد که آن را مسجد جامع مظفر می گویند.

در انگیزه احداث این مسجد می گویند محمد مظفر در نزدیکی های جیرفت با قبایل جرجانیان درگیر شد، پاهای اسبش را پی زدند آن طور که مرگ وی حتمی بود در این هنگام محمد مظفر ضمن استغفار و توبه با خدای خوش عهد کرد که اگر زنده بماند مسجدی بنا کند و تا آخر عمر دست از عبادت خدا برندارد در این هنگام پهلوان علیشاه بمی ، سردار لشکر امیر از راه رسید و مرکب خود را به او داد. و بدین سان وی از مرگ حتمی نجات و به احداث مسجد جامع همت گمارد . طول صحن مسجد ۵/۶۶ و عرض صحت آن ۴۹ متر است.ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 23 مهر 1393برچسب:, | 8:16 | نويسنده : |

مرحوم آیت‌الله میرزا مهدی غروي اصفهانی رضوان‌الله‌علیه در سال ۱۳۰۳ هجری قمری در اصفهان متولد شد. در ۹ سالگی پدر خويش؛ میرزا اسماعیل اصفهانی؛ را از دست داد پس از تحصیلات مقدماتی و خواندن اندکی فقه‌ و اصول نزد استادان محلی، در حدود ۱۲ سالگی(۱۳۱۵ ه.ق)، رهسپار كربلاي معلا گشت.

بنا به توصیة مرحوم آیت‌الله حاج آقا رحیم‌ ارباب، از آغاز ورود به عراق، با مرحوم‌ آیت‌الله العظمی سید اسماعیل صدر (م: ۱۳۳۸ ق) ارتباط می‌یابد و از مراتب علمی و سلوک‌ روحی وی بهره‌مند می‌گردد.[۱]

مرحوم صدر از شاگردان مرحوم ملا فتح‌الله سلطان‌آبادی است و ملا فتح‌الله از آنجا كه مدتی با مرحوم حاج ملاحسینقلی همدانی (م: ۱۳۱۱ ق) مرتبط بوده[۲]متأثّر از اهل عرفان بوده و از اهل زهد و کرامات نيز به شمار مي‌آيد،‌ اما سر سازشی با حکمت متعالیه نداشته و با گرايشات عرفاني وحدت وجودي مخالف بوده‌است. اين منش فكري ملا فتح‌الله را به وضوح در آثار شاگرد و ارادتمند خاص وي يعني مرحوم محدث نوری مي‌توان مشاهده كرد.

ميرزا مهدي اصفهاني بعد از ارتباط با مرحوم صدر به نجف مهاجرت كرده و مدتي به خدمت مرحوم آية الله سید احمد کربلایی (م:۱۳۳۲ ق) مي‌رسد. برخي نيز از ارتباط وي با شيخ محمد بهاري و سپس مرحوم قاضي در اين دوره سخن گفته‌اند[۳]اما – با توجّه به ارتباط بعدي وي با مرحوم آقا سيّد جمال گلپايگاني - آنچه مسلم است اينكه مرحوم ميرزا استفادۀ سلوكي چنداني از اين بزرگان نكرده‌است.

از فعاليت‌هاي علمي مرحوم ميرزا در اين دوران اطلاعات مستند چنداني در دست نيست. برخي گفته‌اند: « در این دوره در نجف اصول را نزد آخوند خراسانی (صاحب کفایة‌الاصول) و فقه را نیز نزد سید محمدکاظم یزدی (صاحب عروة‌الوثقى) خواند.»[۴]و از خود ميرزا نقل شده است كه كفايه را در نزد مرحوم آفا سيّد جمال گلپايگاني خوانده است .[۵]

پس از اين دوران و فراگيري مباني فقه و اصول مرسوم، ظاهراً در حوالي سال ۱۳۲۵ه.ق[۶]و پس از انقلاب مشروطه در ایران، اين استاد و شاگرد همراه تنی‌ چند از فاضلان معاصر، مانند آیة‌الله سید محمود شاهرودی و آیة‌الله شيخ حسين حلّي که جمعاً بیش از هفت نفر نبوده‌اند ، اولین‌ دورة درس خارج اصول مرحوم آیة‌الله میرزا حسين نائینی (م:۱۳۵۵ ق) را تشکیل می‌دهند.

مرحوم ميرزا پس از حدود سيزده سال شركت در اين درس، توفیق دریافت اجازه اجتهاد از میرزای نائینی را مي‌يابد. اين اجازه‌نامه كه به تاريخ عيد فطر ۱۳۳۸ ه. ق نگاشته شده‌ بعدها توسط كساني چون آيات عظام آقاضیاءالدین عراقی، سيّد ابوالحسن اصفهانی، و شيخ عبدالکریم حائری یزدی رحمة‌الله‌عليهم مورد تأیید قرار گرفت.

در اين اجازه‌نامه دربارة ميرزا مهدي اصفهاني آمده‌است:

«... العلم العلّام، و المهذّب الهمام، ذو القريحة القويمة، و السّليقة المستقيمة، و النّظر الصّائب و الفكر الثّاقب، عماد العلماء و صفوة الفقهاء، و الورع التّقي و العدل الزّكي... فليحمدالله ـ سبحانه و تعالي ـ علي ما أولاه من جودة الذّهن و حسن النّظر.»

با توجه به اينكه ميرزاي نائيني كمتر به افراد اجازة اجتهاد مي‌داده‌اند ، اين تعبيرات دربارة ميرزا مهدي ۳۵ ساله به روشني از هوش سرشار و استعداد فوق العادة وي حكايت دارد.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 22 مهر 1393برچسب:, | 8:34 | نويسنده : |

عید سعید غدیر,عید غدیر خم,روز عید غدیر

مسافران یک به یک، به میعادگاه عشق نزدیک می شوند، و آنگاه فرمانی از سوی قادر متعال نازل می گردد و پیامبر رحمت بر تمامی اهل زمین مژده می دهد: « الیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینُکُم» و دستان مهربان پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- ، دستان با صلابت علی- علیه السلام- را بر فراز آسمان بلند می کند و نوری عظیم این کره خاکی را فرا می گیرد. مژده باد بر اهل زمین مژده باد بر اهل آسمانها.


علی- علیه السلام- این یکه تاز مردانگی و عدالت، علی- علیه السلام- این مظهر شجاعت و صلابت بر تخت امیری مؤمنان خواهد نشست. او زمین را از عدل پر خواهد کرد و عشق الهی را در دلهای مؤمنان جای خواهد داد.او بعد از پیامبر رحمت و رأفت یگانه حاکم بزرگ بر قلب مسلمین خواهد بود. و پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- اینگونه فرمود:
«هر کس من مولای او بوده ام علی مولای اوست»


و اینگونه بود که خاکیان با نور پیمان بستند و دستان خود را به سوی او بلند کردند. در روزی که خداوند آن را بزرگ داشته و ملائک در آسمانها به جشن و سرور پرداختند، علی امام اول شیعیان، امیر مؤمنان، جانشین پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- شد، در سرزمینی که غدیر نام داشت.ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 20 مهر 1393برچسب:, | 11:0 | نويسنده : |


سردار شهيد ذبيح الله عاصي زاده در 21 مهرماه سال 1362و در روز هفتم محرم الحرام در منطقه غرب بانه به شهادت رسيد.به گزارش خبرنگار ايسنا-منطقه يزد، شهید (ذبیح الله )عباس عاصی زاده در سال 1340 هجری شمسی در خانواده مذهبی و متدین در شهرستان اردکان دیده به جهان گشود .مادر مرحومه شهید می گفت :همواره آرزو داشتم فرزندم همچون مولایش ابوالفضل العباس (ع)باشد و فضایل بارز و برجسته آن حضرت چون شجاعت و ایثار و فداکاری داشته باشد به همین خاطر ایشان را عباس صدا می زدند و سر انجام این چنین شد. به طوری که آوازه شجاعت و دلاوری علمدار صحرای کربلا در راه محبوبش به آرزوی دیرینه ی خود که همان شهادت بود دست یابد. پدر ان شهید گران قدر هم که نام فرزندش را ذبیح الله گذاشته بود نیز به مقصود رسید و فرزند رشیدش در راه خدا به فیض عظیم شهادت نائل شد."

سردار سر افراز اسلام شهید عاصی زاده پس از دوران تحصیل در دبستان و راهنمایی صدر آباد در سال 1359 موفق به اخذ دیپلم در رشته اتو مکانیک از هنرستان فنی شهید مطهری اردکان شد.

وی در دوران تحصیل با توجه به وضعیت مالی خانواده از طریق کار و فعالیت در ایام فراغت هزینه تحصیلی خود را فراهم می کرد.

در دوران شکوهمند پیروزی انقلای اسلامی ایران شهید عاصی زاده از هنر جویان فعال هنرستان بود و نیروهای مومن و انقلابی را در مبارزه با رژیم ستم شاهی سازماندهی می کرد. به طوری که بارها با ماموران سفاک رژیم شاه در گیر شد. به دنبال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره)و آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با توجه به علاقه وافری که به سپاه پاسداران داشت عضویت آن نهاد مقدس در آمد و در همان اوایل عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد.

شهید عاصی زاده در سال 1362 ازدواج کرد و جالب این جاست که یکی از شروط اصلی وی برای ازدواج حضور دائم در جبهه ها بود.حاصل این زندگی مشترک که بیش از چهار ماه طول نکشید تنها فرزند پسر او به نام عباس بود که پس از شهادت پدر دیده به جهان گشود .

سردار سر افراز اسلام شهید ذبیح الله عاصی زاده سر انجام در سال 1362 در حالی که فرماندهی تیپ پیروز 18 الغدیر یزد را یه عهده داشت در روز هفتم محرم الحرام در منطقه غرب بانه به فیض عظمای شهادت نائل گشت.

به دنبال شهادت این فرمانده دلیر سپاه اسلام رادیوی رژیم بعث عراق از شهادت این فرمانده بزرگوار خبر داد و از این واقعه ابراز خوشحالی کرد.

پیکر مطهر شهید عاصی زاده صبح روز تاسوعای حسینی در یزد تشییع شد و پس اقامه نماز به امامت مرحوم آیت الله خاتمی نماینده ولایت فقیه و امام جمعه استان یزد بر پیکر مطهر این شهید پیکر غرقه به خون سردار شهید عاصی زاده برای خاک سپاری به زادگاهش شهرستان اردکان منتقل شد و بعد از ظهر تا سوعای حسینی در گلزار شهدای اردکان در کنار تربت پاک دیگر شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی وجنگ تحمیلی به خاک سپرده شد.ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 20 مهر 1393برچسب:, | 10:56 | نويسنده : |

مجمع تقريب بين مذاهب اسلامي، پيش از اين در زمان آيت‏اللَّه بروجردي وجود داشت و براي بهره‏مندي از اشتراكات مذاهب اسلامي، هيئت‏هايي از طرف ايشان به قاهره در مصر سفر كرده و با عالمان برجسته اهل سنت مذاكره مي‏نمود. اين سفرها و گفتگوها به نتايجي مطلوب و سازنده انجاميد تا آنجا كه در زمان رياست شيخ محمود شلتوت بر جامع الازهر، علماي اهل تسنن دانشگاه الازهر مذهب شيعه را به رسميت شناختند. در دوره جديد نيز مجمع تقريب مذاهب، در راستاي اتحاد امّت اسلامي و وحدت مسلمانان، به دستور مقام معظم رهبري، حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي، در نوزدهم مهرماه 1369 ش تأسيس شد. اين مجمع به دنبال آن است كه زمينه‏هاي تقريب را در جنبه‏هاي اعتقادي، فكري، كلامي، فقهي، اصولي و علمي فراهم آورد. اما هدف اصلي آن حركت به سمت حاكميت اسلام و دوري از تفرقه‏ها مي‏باشد كه اين هدف و غايت نهايي، بايد در انديشه متفكران اسلامي جلوه‏گر شود. از اين رو، مجمع، رايزني‏هاي فراواني با صاحب‏نظران مسلمان انجام داده است. همچنين مجمع تقريب مذاهب اسلامي تلاش گسترده‏اي را در چارچوب فعاليت‏هاي خود انجام داده و در اين راستا كنفرانس‏هاي بين المللي متعددي را برگزار كرده و آثار فراواني به چاپ رسانده است.تاريخ : شنبه 19 مهر 1393برچسب:, | 10:24 | نويسنده : |

زندگينامه امام هادي (ع)

امام هادی(ع)

تولد امام دهم شيعيان حضرت امام علی النقی (ع ) را نيمه ذيحجه سال 212 هجری قمری نوشته اند . پدر آن حضرت ، امام محمد تقی جوادالائمه (ع ) و مادرش سمانه از زنان درست کردار پاکدامنی بود که دست قدرت الهی او را برای تربيت مقام ولايت و امامت مأمور کرده بود ، و چه نيکو وظيفه مادری را به انجام رسانيد و بدين مأموريت خدايی قيام کرد . نام آن حضرت - علی - کنيه آن امام همام " ابوالحسن " و لقبهای مشهور آن حضرت " هادي " و " نقي " بود . حضرت امام هادی (ع ) پس از پدر بزرگوارش در سن 8 سالگی به مقام امامت رسيد و دوران امامتش 33 سال بود .

در اين مدت حضرت علی النقی (ع ) برای نشر احکام اسلام و آموزش و پرورش و شناساندن مکتب و مذهب جعفری و تربيت شاگردان و اصحاب گرانقدر گامهای بلند برداشت . نه تنها تعليم و تعلم و نگاهبانی فرهنگ اسلامی را امام دهم (ع ) در مدينه عهده دار بود ، و لحظه ای از آگاهانيدن مردم و آشنا کردن آنها به حقايق مذهبی نمي آسود ، بلکه در امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه پنهان و آشکار با خليفه ستمگر وقت - يعنی متوکل عباسی - آنی آسايش نداشت .

به همين جهت بود که عبدالله بن عمر والی مدينه بنا بر دشمنی ديرينه و بدخواهی درونی ، به متوکل خليفه زمان خود نامه ای خصومت آميز نوشت ، و به آن امام بزرگوار تهمتها زد ، و نسبتهای ناروا داد و آن حضرت را مرکز فتنه انگيزی و حتی ستمکاری وانمود کرد و در حقيقت آنچه در شأن خودش و خليفه زمانش بود به آن امام معصوم (ع ) منسوب نمود ، و اين همه به جهت آن بود که جاذبه امامت و ولايت و علم و فضيلتش مردم را از اطراف جهان اسلام به مدينه مي کشانيد و اين کوته نظران دون همت که طالب رياست ظاهری و حکومت مادی دنيای فريبنده بودند ، نمي توانستند فروغ معنويت امام را ببينند .

و نيز " مورخان و محدثان نوشته اند که امام جماعت حرمين ( = مکه و مدينه ) از سوی دستگاه خلافت ، به متوکل عباسی نوشت : اگر تو را به مکه و مدينه حاجتی است ، علی بن محمد ( هادی ) را از اين ديار بيرون بر ، که بيشتر اين ناحيه را مظيع و منقاد خود گردانيده است " . اين نامه و نامه حاکم مدينه نشان دهنده نفوذ معنوی امام هادی (ع ) در سنگر مبارزه عليه دستگاه جبار عباسی است .ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 17 مهر 1393برچسب:, | 8:1 | نويسنده : |
سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در شرایطی برگزار شد که کشور در اوج بحران سیاسی قرار داشت‌. تداوم جنگ تحمیلی و نیاز نیروهای جبهه به حمایت های لجستیکی، انسانی و همچنین تشدید ترورهای کور منافقین علیه مردم عادی کوچه و بازار دو بحران عمده کشور بود. نامزدهای این دوره از انتخابات عبارت بودند از: ‌آیت‌الله سید علی خامنه‌ای‌، سید علی اکبر پرورش‌، حسن غفوری فرد و سید رضا زواره‌ای. آیت‌الله خامنه ‌ای در این انتخابات که دهم مهر ۱۳۶۰ برگزار شد، در شرایطی به پیروزی رسید که ۳ ماه پیش از آن خود در مسجد ابوذر تهران مورد سوء قصد عوامل سازمان مجاهدین خلق قرار گرفته و از ناحیه دست و سینه به شدت مجروح شده بود. وی در این انتخابات توانست از مجموع ۸/۱۶ میلیون رأی ماخوذه، بیش از ۱۶ میلیون رای را از آن خود سازد و بالاترین درصد آرأ مردم را در جریان نه مرحله انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دهد. آیت الله خامنه‌ای که در سالهای پس از پیروزی انقلاب مسؤولیتهایی چون عضویت در شورای انقلاب‌، نمایندگی امام در شورایعالی دفاع‌، امامت جمعه تهران و نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت‌، دو دوره چهار ساله در سمت ریاست جمهوری خدمت کرد.


تاريخ : چهار شنبه 15 مهر 1393برچسب:, | 10:30 | نويسنده : |
بمباران شيميايي شهر سومار توسط رژيم بعث عراق در جريان جنگ تحميلي (1366 ش)

بمباران شيميايي شهر سومار توسط رژيم بعث عراق در جريان جنگ تحميلي (1366 ش)درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد که طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. « ... هنوز ناله هاى سوزناک و دردآور شهر مظلوم سومار از ارتفاعات مسلط بر شهر سومار به گوش مى رسد، هنوز پرندگان مهاجر از شمال غرب ایران که به جنوب سفر مى کنند زمانى که به شهر سومار مى رسند ضمن اداى احترام به نام شهر مظلوم، اشک از چشمانشان سرازیر مى شود، هنوز بزهاى کوهى و آهوهاى پوست پلنگى که بر بالاى ارتفاعات شهر سومار نگاه به خرابه هاى شهر مى کنند و درختان و نخل هاى سوخته سومار را مى بینند، اشک سوزان خود را بر سنگهاى سنگدل سومار سرازیر مى کنند ولى افسوس که از شهروندان سومار کسى در آنجا نیست تا ببیند مهاجران زنده دل شب و راهپیماى روز چگونه همدرد و همدل غمدیده خود هستند. آرى اى رهگذران سومار! اى حامیان سنگرنشین سومار و اى طالبان حق و عدالت! سومار حق از دست رفته خود را توسط شما بازپس گرفت...» مقدمه کتاب «سومار سخن مى گوید» نوشته سرهنگ زرهى ستاد عبدالله رفیعى.تاريخ : چهار شنبه 15 مهر 1393برچسب:, | 10:29 | نويسنده : |

http://www.radsms.com/wp-content/uploads/2010/11/eyde-ghorban1.jpg

« خنجر شوق بر حنجر نفس »

عيد قربان جلوه گاه تعبد و تسليم ابراهيميان حنيف است . فصل قرب يافتن مسلمآنان به خداوند، در سايه عبوديت است .

اگر ابراهيم خليل ، در اجراى فرمان پروردگارش ، خنجر بر حنجر اسماعيل مى نهد، اگر اسماعيل ذبيح ، پدر را در اجراى امر خدايى ، تشويق و ترغيب مى كند، اگر شيخ الانبياء در نهادن كارد بر حلقوم فرزندش ، لحظه اى ترديد و توقف نمى كند؛ همه و همه ، نشانه مسلمانى آن پدر و پسر و شاهد صداقت در عقيده و عشق ، و وفادارى در قلمرو بندگى است .

عيد قربان ، مجراى فدا كردن عزيزترين يعنى خدا است .

عيد قربان ، مجراى فيض الهى و بهانه عنايت رحمانى به بندگان مومن و مسلم و مطيع است .

قربانى تو در اين چيست ؟

در راه خدا، چه چيز فدا مى كنى ؟

با چه وسيله ، به استان پروردگار، تقرب مى جويى ؟ و كدام فديه را به قربانگاه صدق ، عشق ، اخلاص و وفا مى آورى ؟

براى اولياء الله عيد قربان مجمع الشواهد صدق در گفتار، كردار، ادعا و عمل است . تو نيز، اگر بتوانى رضاى خويش را فداى رضاى حق كنى ، اگر بتوانى از خواسته دل در راه خواسته دين چشم بپوشى ، اگر بتوانى از داشته ها و خواسته ها بگذرى ، آنگاه ، به مرز عبوديت و به حوزه قربانگاه قدم نهاده اى .

مگر خليل الرحمان چه كرد؟ تو نيز اگر پير و مشى و مرام ابراهيمى ، نبايد هيچ چيز از آنچه دارى و به آن دلبسته اى ، همچون زن و فرزند، مال و منال ، پول و پس انداز، خانه و خادم ماشين و مسكن ، و... حجاب چهره جانت ، مانع بندگى و فرمانبرداريت شود و آنگاه كه پاى دين و خدا به ميان آيد، بسادگى و بصراحتى ابراهيمى و بصداقتى اسماعيلى درگذرى و امر مولا را مقدم بدارى .ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 12 مهر 1393برچسب:, | 12:13 | نويسنده : |

http://www.yjc.ir/files/fa/news/1391/7/11/388529_224.jpg

وضع بحراني و در حال انفجار کشور که از ادامه تبعيد رهبر نهضت اسلامي ايران ناشي مي‏شد از يک سو، و عدم تمايل دولت ترکيه به ادامه زندانباني خود از سوي ديگر، رژيم پهلوي را بر آن داشت که تبعيدگاه امام را تغيير دهد. از اين رو، طي مذاکره سرّي با دولت عراق در قبال اين تعهد که دولت ايران دخالتي در سرنوشت، آزادي و مدت اقامت امام در عراق نداشته باشد، عراقي‏ها با انتقال امام به عراق موافقت نمودند. ورود امام در 13 مهر 1344ش به عراق پس از يازده ماه اقامت در ترکيه، که ابتدا به صورت ناشناس انجام گرفت، استقبال گرم و پرشور و بي سابقه‏اي را به دنبال آورد. حضرت امام پس از يک توقف کوتاه در کاظمين، براي زيارت مرقد مطهر امام هادي(ع) و امام عسگري(ع) رهسپار سامرا شدند و با استقبال باشکوه مردم و حوزه علميه سامرا مواجه گرديدند. روز بعد کربلا يکپارچه براي استقبال ازامام آماده شد و ايشان يک هفته بعد با استقبال بي‏سابقه مردم و حوزه علميه نجف وارد اين شهر شدند. هدف رژيم شاه از تغيير محل تبعيد امام آن بود که با توجه به شرايط خاص و سنّتي حوزه علميه نجف که هر تازه واردي در آن هضم مي‏شد، آوازه امام را از اين طريق به خاموشي بکشانند. اما حضرت امام با ادامه مبارزات خود، رهبري نهضت اسلامي را به شکلي ديگر پيگيري کرده به طوري که رژيم بغداد مجبور به ايجاد فشار عليه ايشان و فراهم آوردن زمينه‏هاي خروج امام از اين کشور گرديد.تاريخ : شنبه 12 مهر 1393برچسب:, | 12:11 | نويسنده : |
http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/13920313110107990622873.jpg

سيزده سال پس از ورود حضرت امام خميني(ره) به عراق و اقامت در نجف اشرف، به دنبال فشارهاي دولت بعثي اين كشور براي محدود كردن فعاليت‏هاي سياسي ايشان، حضرت امام خميني(ره)، با چند تن از نزديكان، صبح روز 12 مهر 1357ش به سوي كشور كويت مهاجرت كرد. ولي دولت اين كشور از ورود ايشان، با وجود داشتن ويزا، جلوگيري نمود. از اين رو، ساعاتي را در مرز ماندند. در ساعات پاياني اين روز، مأموران مرزي عراق به امام اطلاع دادند كه بازگشتشان به نجف بلامانع است. اما امام از بازگشت به نجف خودداري كردند و شب را در بصره گذرانده، تصميم گرفتند به پاريس بروند. عراقي‏ها نيز موافقت خود را اعلام كردند. عصر روز سيزدهم مهر 57، امام و همراهان به بغداد منتقل شده و روز بعد، اين مهاجر بزرگ با كاروان كوچك همراهش، براي خدا، به سوي خدا و در راه خدا، هجرتي تاريخي و سرنوشت‏ساز را آغاز نمود و معظم‏له در محله "نوفل‏لوشاتو" در حومه پاريس اقامت گزيد. در مدت اقامت چهارماهه امام در پاريس، نوفل لوشاتو، به مهم‏ترين مركز خبري جهان تبديل شده بود. حضرت امام تا چند روز پيش از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در همين مكان به سر برده و ملت مسلمان ايران را در سرنگوني رژيم شاهنشاهي، رهبري مي‏نمودند.تاريخ : شنبه 12 مهر 1393برچسب:, | 12:10 | نويسنده : |

.. تا غروب آفتاب دستش رو به آسمان بلند بود و با تضرع اشك مي‌ريخت ... تا بالاخره بخشيده شد...

نهم ذيحجه (در ايران،فرداپنجشنبه) روز عرفه است. خداوند متعال در اين روز به سه مکان و سه گروه از انسانها، توجه ويژه دارد:

1.كربلا و زائران امام حسين (ع).

2. صحراي عرفات (در نزديكي مكه) و حجاج بيت الله.

3 . هر جا از دنيا كه دستي به سوي او بلند شود و دلي بشكند.

چرا «عرفه»؟

ـ آنگاه که جبرئيل (ع)مناسك حج را به حضرت ابراهيم (ع) مي‌آموخت، چون به عرفه رسيد به او گفت : «عرفت؟» يعني «ياد گرفتي؟» و او پاسخ داد آري. لذا به اين نام خوانده شد.

ـ وجه ديگر اينكه مردم از اين جايگاه و در اين سرزمين به گناه خود اعتراف مي‌كنند.

ـ بعضي ديگر هم آن را جهت تحمل صبر و رنجي ميدانند كه براي رسيدن به آن بايد متحمل شد ؛ چرا كه يكي از معاني «عرف» صبر و شكيبايي و تحمل است. (1)ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 11 مهر 1393برچسب:, | 11:47 | نويسنده : |

شهادت امام محمد باقر,سالروز شهادت امام محمد باقر

سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام )
هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر (( علیه السلام )) ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم .


امام باقر علیه السلام :
«إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا.»:
خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.


خلاصه ای از زندگی پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع )
نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است .
کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است .


تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد .ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 9 مهر 1393برچسب:, | 7:44 | نويسنده : |

دفاع مقدس - همشهری آنلاین:
عملیات سوسنگرد از عملیات جنگی ایران در جریان جنگ ایران و عراق بود. این عملیات در محور سوسنگرد به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۳۵۹/۸/۲۶ به فرماندهی مشترک انجام شد.

این عملیات قرار بود با مشارکت پاسداران وتیپ 2 لشکر 92 زرهی خوزستان و نیروهای ستاد جنگهای نامنظم انجام شود. کلیه هماهنگی‌ها برای انجام عملیات و نجات مدافعان توسط حضرت آیت الله خامنه‌ای- شهید چمران انجام گرفته بود و قرار بود فردا صبح نیروی اصلی عملیات که همان تیپ 2 زرهی 92 بود حمله خود را به سوسنگرد آغاز کنند که شب ساعت حدود 12 شب فرمانده لشکر 92 زرهی امیر سرتیپ غلامرضا قاسمی نو در تماس تلفنی با حضرت آیت الله خامنه‌ای اظهار داشت که فرمانده نیروی زمینی ارتش تیمسار ظهیر نژاد اظهار داشته که تیپ 2 نباید در عملیات شرکت کند وچون احتمال انهدام تیپ وجود دارد به دستور بنی صدر از شرکت در این عملیات خوداری کند. با این دستور عملا عملیات لغو می شد وسوسنگرد نیز سوقوط می کرد وتمام مدافعان به شهادت می رسیدند.

بلافاصله حضرت آقا در تماس تلفنی این مساله را باحضرت امام در میان می گذارند وامام هم می فرمایند تیپ باید شرکت کند ونیازی به اجازه بنی صدر نیست حضرت آقا هم فورا نامه ای به فرماندهی لشکر2زرهی می نویسند که تیپ باید در عملیات شرکت کند وهرکس از این دستور سرپیچی کند مسوول است شهید چمران تیز در زیرنامه متنی را اضافه میکند با این مضمون که اگر تیپ فردا عمل نکند 500نفر از مدافعان فردا به شهادت می رسند واگر من زنده باشم با مسوول متخلف برخورد خواهم کرد ((منظور بنی صدر می باشد))ازآن طرف فرماندهی متعهد لشگر 2 هم که علاقه خاصی به رهبر معظم انقلاب داشتند تیپ رادر حالت آماده باش قرار می دهند وفردا صبح عملیات به فرماندهی شهید چمران وامیر قاسمی نو در مورخه 26/8/59 اغاز می شود وباحمایت چند فروند بالگرد توپدار کبری محاصره سوسنگرد شکسته می شود.

در این عملیات که شهید چمران در خط مقدم شرکت داشتند از ناحیه پا به شدت مجروح می شوند و یکی از محافظانش هم به شهادت می رسد ولی شهید چمران با کشتن راننده یک کامیون عراقی وبه همراه دیگر محافظش با کامیون به عقب برمی گردندوشهید چمران را برای مداوا به تهرانمنتقل می نمایند. این عملیات با فرماندهی مستقیم حضرت اقا وشهید چمران با موفقیت به پایان میرسد و سوسنگرد برای همیشه آزاد می گردد مناطق مرزی بستان وچزابه در اشغال دشمن باقی می ماند تا این که عملیات طریق القدس در نیمه شب دی ماه سال 60 به فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی به اجرا درآمد و650کیلومتر مربع از سرزمین های جمهوری اسلامی ایران و مناطق بستان وچزابه آزاد گردید وبرای اولین بار نیرو های جمهوری اسلامی ایران به مرزهای بین المللی رسیدند.

خلبانان شهید نیروی هوایی در عملیات آزادسازی سوسنگرد

در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد « هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، « یونس خوش‌بین» و « ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند.

هم‌چنین «استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده»، «گروهبان یکم شهید ابراهیم قهوه‌چی‌زاده»، «استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی»، «سروان فنی شهید عبدالله عیسی‌پور»، «ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری» نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد می باشند.

لیست خلبانان هواپیمای F5 شرکت‌کننده در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد به شرح زیر اعلام گردید: «داود صادقی»، «محمود نعیمی»، «شیرافکن همتی»، «جلال آرام»، «پرویز نصری»، «بهنام غنامیان»، «احمد مهرنیا»،‌ «سید اسماعیل موسوی»، «سیاوش مشیری» «حبیب‌الله بقایی» ،«داوود سلمان»، «قاسم محمدامینی»، «ایرج عصاره»، «اکبر توانگریان» و همچنین خلبانان «محمد مسبوق»، «رضا رمضانی»، «فضل‌الله جاوید‌نیا» و «داوود عسگری» با هواپیمای F14 درجریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد شرکت داشتند .

هدف عملیات: نجات سوسنگرد از خطر سقوط حتمی

توضیحات : بعد از شکست نخستین تلاش دشمن در اوایل مهرماه جهت اشغال سوسنگرد ، بعد از سقوط خرمشهر در اواسط آبان، دشمن یک بار دیگر برای تصرف شهر اقدام و آن را محاصره نمود . در شرایطی که مدافعان شهر آخرین مقاومت ها را انجام می دادند ، 2 گردان زرهی از ارتش با همراهی نیروهای سپاه ، بسیج و ستاد جنگهای نامنظم دکتر چمران ، در امتداد جاده سوسنگرد-حمیدیه دست به حمله زده و ضمن شکستن خط محاصره ، عراقی ها را از داخل شهر عقب راندند.

مشخصات عملیات سوسنگرد:

آغاز عملیات ۲۶/۸/۱۳۵۹
پایان عملیات ۲۶/۸/۱۳۵۹
جبهه جنوبی
مکان عملیات سوسنگرد
نوع تک نیمه گسترده
فرماندهی مشترک
سازمان عمل‌کننده مشترک (ارتش - سپاه - ستاد نیروهای نامنظم)
ایران : 6 گردان پیاده و زرهی
عراق : 8 گردان پیاده و زرهی
تلفات انسانی عراق : 795 نفرتاريخ : چهار شنبه 9 مهر 1393برچسب:, | 7:33 | نويسنده : |

http://www.yjc.ir/files/fa/news/1391/7/9/378721_732.jpg


جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی

سخن از رژیم تروریستی اسراییل و تجاوزات و جنایات این رژیم در حق ملت حق جوی فلسطین است.تجاوز و جنایاتی که تمامی ابعاد زندگی این ملت حق جو و مظلوم را در بر گرفته است.رژیمی که تنها با زبان قتل، جنایت، ترور، اشغالگری و امثال اینها آشنایی دارد.در این تحقیق و پژوهش سعی بر این است که تلاشها و اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه کودکان بی‏گناه و بی دفاع فلسطین مورد بررسی قرار گیرد.نیروهای امنیتی این رژیم از هیچ جنایتی همچون بازداشت، شکنجه و محروم کردن آنان از ابتدایی‏ترین امکانات بهداشتی و مواد غذایی سالم و کافی علیه کودکان کوتاهی نمی‏کنند.
برخورد نیروهای اشغالگران صهیونیستی در برابر کودکان فلسطینی چنان زننده و غیر انسانی است که گویا این نیروها با بمب هسته‏ای و سلاح کشتار جمعی مواجهشده‏اند که مارک کودک فلسطینی بر روی آن چسبانده‏اند!
به نوشته روزنامه اماراتی البیان، نیروهای اشغالگر صهیونیستی در سالهال انتفاضه الاقصی بیش از 350 کودک فلسطینی که حدود 13 الی 18 سال دارند، را باز داشت کرده و از آغاز و در خلال بازداشت نیز از هیچ اهانت، شکنجه، رفتار خشونت‏آمیز و غیر اخلاقی در زندانها و مراکز بازجویی کوتاهی نکرده است!
"مروان محمود حمد" و "اسلام سمور" از جمله صدها کودک فلسطینی هستند که از دوران کودکی بازداشت و از مواهب آزادی، تحصیل و محبت پدر و مادر محروم مانده‏اند.این رژیم با شکنجه، بازداشت و سرکوب کودکان فلسطینی به جهانیان نشان می‏دهد که هرگز به قوانین بین‏المللی و دلایل منطقی پایبند نبوده و به خواسته‏های جامعه بین المللی نیز در این خصوص اهمیتی قایل نخواهد بود.
دشمن صهیونیستی در پنجاه سال گذشته بویژه در سالهای اخیر و دوران انتفاضه فلسطینیان، کودکان و قشر جوان سرزمین فلسطین که آینده سازان این سرزمین هستند را هدف حقد و کین خود قرار داده است.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 8 مهر 1393برچسب:, | 10:56 | نويسنده : |
شهادت سرداران اسلام فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا – 1360 ش


Muslim commanders Testimony2 شهادت سرداران اسلام فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا   1360 ش

آسمونی : پس از پایان موفقت‌آمیز عملیات ثامن‌الائمه، پنج تن از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه جهت تقدیم گزارش به امام خمینی (ره) بوسیله یک فروند هواپیما ی سی ـ ۱۳۰ عازم تهران شدند.

هواپیما درساعت ۱۹:۵۹ روز هفتم مهرماه در جنوب غربی کهریزک دچار سانحه می‌شود و به علتی نامشخص هرچهار موتور هواپیما همزمان خاموش می‌شود .

خلبان تلاش می‌کند هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند. چرخ‌های هواپیما بوسیله دستگیره دستی باز می‌شود و هواپیما در زمین ناهموار فرود می‌آید اما پس از طی مسافتی، در نقطه‌ای متوقف و بال چپ هواپیما به زمین اصابت می‌کند.

هواپیما آتش می‌گیرد و ۴۹ نفر سرنشین آن از جمله ۵ تن از سرداران رشید اسلام به درجه شهادت نائل آمدند.

این ۵ شهید بزرگوار که در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند عبارت بودند از:

۱ـ سرلشکر فلاحی (رییس ستاد مشترک ارتش)

۲ـ سرلشکر سید موسی نامجو (وزیر دفاع)

۳ـ سرلشکر یوسف کلاهدوز (قائم مقام سپاه پاسداران)

۴ـ‌ سرلشکر فکوری (‌مشاور جانشین رییس ستاد مشترک ارتش)

۵ـ سرلشکر جهان‌آرا (‌فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان)‌تاريخ : دو شنبه 7 مهر 1393برچسب:, | 13:20 | نويسنده : |

http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/139207051413397801254533.jpg

شهيد حجت‌الاسلام و المسلمين سيد عبدالكريم هاشمي‌نژاد در سال 1311 ش در بهشهر متولد شد. وي پس از پايان تحصيلات ابتدائي در سن چهارده سالگي براي فراگيري علوم اسلامي به حوزه علميه آيت‌الله كوهستاني رفت و پس از چهار سال کسب فيض از محضر آن عالم بزرگ براي ادامه تحصيل راهي حوزه علميه قم شد. وي در قم در درس خارج فقه و اصول بزرگاني چون آيت‌الله‌العظمي بروجردي، امام خميني،، علامه طباطبايي و شهيد آيت‌الله محمد صدوقي حضور يافت. در سال 1340 ش ساكن مشهد مقدس شد و به تدريس فقه و اصول پرداخت. وي با تشکيل جلسات و سخنراني‌هاي جذاب تبليغي نبرد خويش را با رژيم ستمشاهي آغاز كرد. براي اولين بار در شب پانزدهم خرداد 1342 ش دستگير شد و به مدت 41 روز در زندان موقت شهرباني (همين مکان) در بازداشت به سر برد. در سال 1351 ش از سوي ساواک ممنوع‌المنبر شد، ولي او مخفيانه به فعاليتهاي خود ادامه داد. در سال 1354 ش در پي اعتراض به ضرب و شتم و کشتار طلاب و روحانيان قم و برپايي تظاهرات، دستگير و به دو سال حبس محکوم شد. در سال 1356 ش پس از آزادي، به علت از سرگيري مبارزات عليه رژيم، بار ديگر دستگير و زنداني شد. پس از آزادي، مأموران ساواک بارها با مواد منفجره قصد ترور او را داشتند كه موفق نشدند. شهيد هاشمي‌نژاد با سخنراني‌هاي شنيدني و نوشته‌هاي جذاب خود نقش مهمي در روشنگري اذهان مردم به ويژه نسل جوان داشت که با استقبال گسترده رو به رو شد و رژيم شاه انتشار برخي از کتاب‌هاي ايشان از جمله کتاب «مناظره دکتر و پير» را ممنوع کرد.
پس از بازگشت پيروزمندانه امام خميني به ايران، هاشمي‌نژاد قصد زيارت حضرت امام از مشهد به تهران آمد.
در بيست و دوم بهمن 1357 ش فرصت‌طلبان براي جمع‌آوري اسلحه قصد تعرض به پادگان و لشكر 77 خراسان را داشتند كه هاشمي‌نژاد در حفظ نظم شهر و پادگان، نقش بسزايي داشت. ايشان به اتفاق آيت‌الله واعظ طبسي توانست پادگان مشهد و لشكر 77 خراسان را از دستبرد افراد فرصت‌طلب دور نگهدارد و مشهد را از ايجاد فتنه‌اي جديد حفظ نمايند.
اين شهيد بزرگوار در سال 1358 ش به دو كشور ليبي و سوريه و در سال 1359 ش به كشورهاي ژاپن و بنگلادش سفر كرد تا پيام‌رسان انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران باشد. حضور هاشمي‌نژاد در مجلس خبرگان قانون اساسي و همچنين دبيركلي حزب جمهوري اسلامي در مشهد، گوشه ديگري از خدمات آن شهيد بزرگوار بود.
وي در هفتم مهر 1360 ش به دست گروهک منافقين (سازمان مجاهدين خلق) ترور شد و به فيض شهادت رسيد و پيکر مطهرش پس از تشييعي با شکوه در دارالزهد حرم مطهر امام رضا  به خاک سپرده شد.تاريخ : یک شنبه 6 مهر 1393برچسب:, | 12:30 | نويسنده : |

آغاز عمليات بزرگ ثامن الائمه و شكست حصر آبادان (1360 ش)

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1393/7/5/2623307_134.jpg

به فرمان امام خميني(ره)، رزمندگان دلير اسلام، در عملياتي سريع و هماهنگ عليه مواضع ارتش اشغالگر عراق، موفق به شكستن حلقه محاصره شهر آبادان شدند. اين شهر از ابتداي جنگ تحميلي به مدت حدود يك سال، در محاصره نيروهاي نظامي عراق بود و به خاطر وجود استحكامات متعدد دشمن، شكست محاصره آن بسيار دشوار به نظر مي‏رسيد. اما رزمندگان اسلام در عمليات ثامن‏الائمه با رشادت، اين محاصره را شكستند و اولين پيروزي بزرگ خود را در جنگ به ثبت رساندند. عمليات بزرگ ثامن‏الائمه با رمز نوراني "نصرُ من اللَّه و فتحٌ قريب" در جبهه جنوب و شمال آبادان در شرق رود كارون در وسعت 150 كيلومتر مربع از 5 مهر 1360، با هدف شكست حصر آبادان و با همكاري ارتش و سپاه انجام شد. بدين ترتيب، اولين همكاري سپاه و ارتش در اين عمليات و در مقياس وسيع به منصه ظهور رسيد و تحقق يافت. نتايج عمليات بزرگ ثامن الائمه: تلفات نيروي انساني دشمن: 1800 نفر اسير، 1500 تا 2000 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: آزادسازي 150 كيلومتر مربع از خاك ميهن اسلامي شامل دو جاده استراتژيك اهواز - آبادان و ماهشهر - آبادان و خروج شهر آبادان از محاصره؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: 90 دستگاه انهدامي و 160 دستگاه اغتنامي، خودرو: 100 دستگاه انهدامي و 150 دستگاه اغتنامي و... .

http://image-server.1000file.com/gallery/2170/8.jpgتاريخ : یک شنبه 5 مهر 1393برچسب:, | 11:58 | نويسنده : |

صدور اولين قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل در خصوص جنگ عراق با ايران (1359 ش)
چهار روز پس از آغاز جنگ تحميلي، دبير كل سازمان ملل به شوراي امنيت پيشنهاد كرد مسأله را با فوريت رسيدگي كند. سرانجام اين جلسه در روزهاي چهارم تا ششم مهرماه آن سال تشكيل شد و طرح صدور قطعنامه‏اي در اين زمينه به اتفاق آرا تصويب شد، تا اين كه قطعنامه 479 به عنوان اولين قطعنامه شوراي امنيت درباره جنگ عراق با ايران صادر گرديد. در اين قطعنامه، ضمن اظهار نگراني عميق درباره وضعيت رو به گسترش جنگ ميان دو طرف، از ايران و عراق خواسته شده بود كه مناقشه خود را از راه‏هاي مسالمت‏آميز و طبق اصول عدالت و حقوق بين‏الملل حل نمايند. در اين ميان، جمهوري اسلامي ايران در اظهار نظر راجع به اين قطعنامه، با اعلام نقض مكرّر عهدنامه 1975 الجزاير توسط عراق و قصد و نيت عراق به تشديد اقدامات خصمانه در مقابل خويشتنداري ايران، تصريح كرد كه عراق با برپا كردن يك جنگ تجاوزكارانه در داخل سرزمين ايران و حمله به مراكز حساس كشور براي جمهوري اسلامي، راهي جز دفاع از خود براي حفظ حاكميت جمهوري اسلامي باقي نگذارده است. جمهوري اسلامي ايران همچنين اعلام كرد مادام كه عراق، تماميت ارضي و حاكميت ما را زير پا گذاشته و مأموران عراق در داخل مرزهاي ما به اقدامات تجاوزكارانه و خرابكارانه مبادرت مي‏ورزند، قطعنامه نمي‏تواند مورد قبول ايران واقع شود و هيچ فايده‏اي در مذاكره مستقيم يا غير مستقيم در مورد منازعه بين دو كشور نمي‏بينيم. قطعنامه 479 به دليل آن كه هيچ اشاره‏اي به متجاوز و آغازگر جنگ نداشته و دو طرف را به يك اندازه مورد خطاب قرار داده، به عنوان ظالمانه‏ترين و غيرعادلانه‏ترين قطعنامه شورا در مورد جنگ عراق عليه ايران به شمار مي‏رود.

http://ssohrab.persiangig.com/rahbarr.jpg
سقوط سوسنگرد توسط دشمن متجاوز بعثي (1359 ش)
در زمان جنگ ارتش عراق ۳ بار برای تصرف سوسنگرد تلاش کرد که با مقاومت شدید مردم مواجه گردید ولی در حمله سوم شهر در محاصره ارتش عراق قرار گرفت. با حمله عراق در ۳۱ شهريور، عناصر تيپ ۳ زرهي لشکر ۹۲ اهواز، مستقر در پاسگاه صفريه و سوبله، نتوانستند حملات دشمن را دفع کنند و به ناچار به عقب رانده شدند. لشکر ۹ مکانيزه عراق کم کم به محور سوبله، تنگه چزابه و ارتفاعات الله اکبر مي رسيد. عراقي ها موفق شدند روي رودخانه کرخه و رميم پل شناور نصب کنند. به اين ترتيب بستان به طور کامل سقوط کرد و عراقي ها از شمال و غرب وارد شهر شدند. آن ها با پيشروي در محور بستان – سوسنگرد اين شهر را از سمت غرب مورد تهديد قرار دادند. علاوه بر اين عراقي ها در جنوب کرخه و از محوه نشوه، کوشک، طلائيه و جفير وارد ايران شده و در اين محور رو به شمال پيشروي کرده و به کرانه جنوبي کرخه کور رسيده بودند. آنها با عبور از کرخه کور، به قصد تصرف حميديه و سوسنگرد در دو ستون پيشروي کردند. به حاشيه جنوبي حميديه و سوسنگرد رسيدند. دشمن پس از شکستن مقاومت مدافعان اندک ( پاسدار و ژاندارم ) آن در ۶ مهر ماه سوسنگرد را اشغال کرد.

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1391/7/5/370415_246.jpg

عقب راندن دشمن از گيلانغرب (1359 ش)
در ادامه تجاوز ارتش رژيم بعث عراق به خاك ميهن اسلامي، لشكرهاي دشمن به قصد تسخير سر پل ذهاب و گيلانغرب به سوي اين شهرها حركت كردند كه با مقاومت نيروهاي مردمي مواجه شده و زمين گير شدند. دشمن پس از اين ناكامي، نيروهاي خود را براي تصرف نواحي خوزستان راهي جبهه‏هاي جنوب نمود.
http://dl.hodanet.tv/filespicturs/defaemogadas.jpgادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 5 مهر 1393برچسب:, | 11:52 | نويسنده : |
با حضور استاندار خراسان جنوبی صورت گرفت
نمایشگاه هفته دفاع مقدس و نمایش رزمی فرهنگی آیه‌های استقامت در بیرجند با حضور استاندار خراسان جنوبی، مسئولان استانی و شهرستانی و مردم در بیرجند افتتاح شد.
خبرگزاری فارس: افتتاح نمایشگاه هفته دفاع مقدس و نمایش رزمی فرهنگی آیه‌های استقامت در بیرجند

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، دوشنبه‌شب به مناسبت نخستین روز از هفته دفاع مقدس نمایشگاه هفته دفاع مقدس برگزار و نخستین قسمت نمایش رزمی فرهنگی آیه‌های استقامت اجرا شد.

در این مراسم استاندار خراسان جنوبی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار، فرماندار بیرجند، فرماندهان نظامی و انتظامی استان، مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان بیرجند و مردم ولایت‌مدار بیرجند حضور داشتند.

نمایشگاه هفته دفاع مقدس دارای چندین غرفه بود که می‌توان از جمله به غرفه سنگرسازان بی‌سنگر مربوط به جهاد کشاورزی، غرفه پدافند هوایی، غرفه اداره آموزش و پرورش، غرفه بسیج اصناف، غرفه نیروی انتظامی و غرفه آموزش

مرزبانی محمد رسول‌الله(ص) ناجا بیرجند اشاره کرد.

گفتنی است این نمایشگاه توسط استاندار خراسان جنوبی افتتاح شد و این نمایشگاه تا پایان هفته دفاع مقدس در منطقه بیدخت پذیرای علاقمندان برای بازدید است.

همچنین نمایش رزمی فرهنگی آیه‌های استقامت که همان نمایش رزمی عملیات بیت‌المقدس است از امروز کار خود را آغاز کرد.

این رزمایش در شش قسمت توسط گروه‌های هنری اجرا می‌شود نخستین پرده این نمایش استقامت در روز عاشورا را به تصویر کشید دومین پرده این نمایش خرابه‌های شام و آنچه که بر سر اسرای کربلا اتفاق افتاده را نشان می‌دهد و در این پرده خطبه حضرت زینب(س) قرائت می‌شود.

پرده سوم این نمایش رزمی فرهنگی جلوه‌هایی از استقامت ملت غیور ایران را قبل از پیروزی انقلاب در دوران پهلوی را به تصویر کشیده و هنرمندان در این قسمت حول موضوعات آن دوران که شامل کشف حجاب و حادثه مدرسه فیضیه می‌شود هنرنمایی می‌کنند.

پرده چهارم این نمایش مربوط به موضوعات بعد از انقلاب است و مهم‌ترین بخش‌های این قسمت سخنرانی امام خمینی(ره) در میان جوانان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا است.

پرده پنجم مربوط به دفاع مقدس است و در این پرده فتح خرمشهر با عملیات بیت‌المقدس از مهم‌ترین بخش‌ها است.

پرده ششم جنگ و تهاجم فرهنگی دشمن و دفاع فرهنگی ملت را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/69027/ق30تاريخ : یک شنبه 4 مهر 1393برچسب:, | 8:4 | نويسنده : |

آیت ‏اللَّه حاج سیدمصطفی خمینی در آذرماه 1309 ش در قم به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران ابتدایی، در 16 سالگی به تحصیل علوم اسلامی روی آورد. وی از سال 1330 در درس خارج پدر فرزانه خویش و آیت‏اللَّه بروجردی حاضر شد و از محضر آیات عظام علامه طباطبایی، سیدمحمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری و سید محمد باقر سلطانی طباطبایی بهره برد. ایشان از سال 1341 همراه با امام به مبارزه با رژیم پرداخت و در پیشبرد نهضت اسلامی نقش بسزایی ایفا كرد. وی پس از تبعید حضرت امام به تركیه، با سیل خروشان مردم خشمگین به خیابان‏ها آمد و به بیوت مراجع رفت. پس از این حركت ضدرژیم، عوامل طاغوت او را دستگیر و پس از آزادی چند روزه، به تركیه تبعید كردند. حاج آقا مصطفی پس از چند ماه حضور در تركیه، در مهر 1344 ش به همراه پدر به نجف رفته و به درس و بحث پرداخت. ایشان از همان جا نیز شیوه‏های نوین مبارزه با شاه را دنبال می‏كرد و مشاوری برجسته و متعهد برای امام بود. در نجف، مدتی به دلیل كوشش‏هایی كه علیه رژیم ضداسلامی عراق انجام داد دستگیر شد و او را به شدت از فعالیت‏های سیاسی منع كردند. سرانجام آیت‏اللَّه مصطفی خمینی در اول آبان 1356 ش برابر با 9 ذی قعده 1397 ق در 47 سالگی به شكل مرموزانه‏ای به شهادت رسید. حضرت امام، رحلت حاج سیدمصطفی را از الطاف خفیه الهی خواندند و در مورد فرزند دلبندشان فرمودند: "مصطفی امید آینده اسلام و ایران بود". بازتاب خبر ارتحال ایشان، ابعاد بسیار وسیعی به خود گرفت و در حركت توفنده مردم انقلابی مؤثر بود.بدن مطهر آن شهید با آب فرات غسل داده شد و در كنار مقبره علامه حلی در صحن امام علی(ع) مدفون گردید.ازآیت‏اللَّه حاج سید مصطفی خمینی آثار متعددی بر جای مانده است كه مكاسب محرمه در 2 جلد، تفیسر قرآن در 3 جلد و كتاب الاصول از آن جمله ‏اند.تاريخ : چهار شنبه 30 مهر 1393برچسب:, | 7:41 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

دشت‌ وسيع‌ و دره‌ «شيلر» ميان‌ شهر مرزي‌ «بانه» و «مريوان» با فرورفتگي‌ خاصي‌ كه‌ از خاك‌ عراق‌ به‌ داخل‌ ايران‌ دارد، در گذشته‌ و در تاريخ‌ جنگ‌ تحميلي‌ منطقه‌ مهمي‌ به‌ شمار مي‌رود. بلندي‌هاي‌ «سورن»، «سوركوه» و«كاني‌ مانگا» در دهانه‌ اين‌ دشت‌ قرار دارند. عمليات‌ «والفجر4» در سه‌ مرحله‌ با هدف‌ وصل‌ اين‌ بلندي‌ها به‌ يكديگر در خط‌ خودي، از روز27 مهر ماه‌1362 به‌ مدت‌ 33 روز در منطقه‌ جبهه‌ شمالي‌ سليمانيه‌ و پنجوين‌ انجام‌ شد.

 دشت‌ وسيع‌ و دره‌ «شيلر» ميان‌ شهر مرزي‌ «بانه» و «مريوان» با فرورفتگي‌ خاصي‌ كه‌ از خاك‌ عراق‌ به‌ داخل‌ ايران‌ دارد، در گذشته‌ و در تاريخ‌ جنگ‌ تحميلي‌ منطقه‌ مهمي‌ به‌ شمار مي‌رود. بلندي‌هاي‌ «سورن»، «سوركوه» و«كاني‌ مانگا» در دهانه‌ اين‌ دشت‌ قرار دارند. عمليات‌ «والفجر4» در سه‌ مرحله‌ با هدف‌ وصل‌ اين‌ بلندي‌ها به‌ يكديگر در خط‌ خودي، از روز27 مهر ماه‌1362 به‌ مدت‌ 33 روز در منطقه‌ جبهه‌ شمالي‌ سليمانيه‌ و پنجوين‌ انجام‌ شد.

 حمله در‌ ساعت ‌24 و با رمز «ياالله‌ ياالله‌ ياالله» در منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌ صدها كيلومترمربع‌ آغاز شد. نيروها از دو محور بانه‌ و بلندي‌هاي‌ «لري»، «گرمك»، «كنگرك» و در محور مريوان‌ و بلندي‌هاي‌ پنجوين‌ به‌ نام‌ «زله»، «مارو» و «خلوزه» به‌ پيشروي‌ پرداختند.

در مرحله‌ دوم،‌ پس‌ از گذشت‌ دو روز از مرحله‌ نخست، بلندي‌هاي‌ سورن‌ و كاني‌مانگا و چندين‌ نقطه‌ ديگر آزاد شد، اما بر اثر پاتك‌هاي‌ دشمن‌ روي‌ قله‌هاي‌ كاني‌مانگا، برخي‌ از مناطق‌ دست‌ به‌ دست‌ شد و نهايتا در اشغال‌ دشمن‌ باقي ‌ماند.

 مرحله‌ سوم‌ عمليات‌ روز دوم آبان‌ ماه ‌1362 آغاز شد. سپاه‌ پاسداران‌ تنها با 25 گردان‌ وارد عمل‌ شد و در مجموع‌ هزار كيلومترمربع‌ شامل300 كيلومتر از اراضي‌ ايران‌ و 700 كيلومتر از اراضي‌ عراق‌ آزاد شد و معابر نفوذي‌ گروهك‌هاي‌ ضدانقلاب‌ به‌ داخل‌ ايران‌ در دره‌ شيلر مسدود شد.

 اين‌ عمليات‌ را هشت لشكر و دو تيپ‌ از سپاه‌ و يك لشكر پياده‌ از ارتش‌ به‌ انجام‌ رساندند. فرآيند اين‌ عمليات، تصرف‌ پيشرفتگي‌ دشت‌ شيلر، شهر و پادگان‌ پنجوين‌ و گرمك‌ عراق‌ و تسلط‌ بر13 شهر و روستاي‌ عراق، همراه‌ با 19 هزار تن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير و نابودي‌ ده‌ها گردان‌ كماندويي‌ و مخصوص‌ و گروهان‌ دشمن‌ بود.

 دستاورد ديگر اين‌ عمليات‌ خارج‌ ساختن‌ شهر مريوان‌ از زير ديد و تير دشمن‌ و فراهم‌سازي‌ مقدمات‌ عمليات‌ آتي‌ در استان‌ سليمانيه‌ عراق‌ بود. همچنين‌ با انجام‌ اين‌ حمله‌ 200 تن‌ از رزمندگان‌ اسلام‌ از اسارت‌ افراد ضدانقلاب‌ آزاد شدند.

 ارتش‌ عراق‌ در طول‌ اين‌ عمليات ‌10 فروند هواپيما، يك‌ فروند چرخبال، بيش‌ از90 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر زرهي،200 دستگاه‌ خودرو و انبوهي‌ از سلاح‌ و مهمات‌ خود را از دست‌ داد و پنج ستگاه‌ تانك‌ و نفربر،10 دستگاه‌ لودر و بولدوزر،200 دستگاه‌ خودرو سبك‌ و سنگين،20 قبضه‌ سلاح‌ ضدهوايي‌ سام‌7 ، تعدادي‌ وسايل‌ مخابراتي، مهمات‌ و سلاح‌هاي‌ سبك‌ و سنگين‌ از دشمن‌ به‌ غنيمت‌ نيروهاي‌ ايراني‌ درآمد.

 در اين‌ عمليات‌ سردار شهيد علي‌ رضائيان‌ فرمانده‌ قرارگاه‌ مقدم‌ حمزه‌ سيدالشهدا در منطقه‌ به‌ شهادت‌ رسيد.تاريخ : شنبه 26 مهر 1393برچسب:, | 7:48 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

یام انتصاب رهبری به سردار رجبعلی محمدزاده

بسم الله الرحمن الرحيم

جنايت تروريستهاي خونخوار در بلوچستان چهره‌ي اهريمني دشمنان امنيت و وحدت را كه از سوي سازمانهاي جاسوسي برخي دولتهاي استكباري حمايت ميشوند، بيش از پيش آشكار ساخت.

 

به شهادت رساندن مؤمنان فداكاري همچون سردار شجاع و با اخلاص شهيد نورعلي شوشتري و ديگر فرماندهان آن بخش از كشور و دهها نفر از برادران شيعه و سنّي و فارس و بلوچ، جنايتي در حق ملت ايران و بخصوص منطقه‌ي بلوچستان است كه اين انسانهاي شريف، همت خود را بر امنيت و آبادي آن نهاده و مخلصانه براي آن تلاش ميكردند.

 

دشمنان بدانند كه اين ددمنشي‌ها نخواهد توانست عزم راسخ ملت و مسئولان را در پيمودن راه عزت و افتخار كه همان راه اسلام و مبارزه با جنود شيطان است، سست كند و به وحدت و همدلي مذاهب و اقوام ايراني خدشه وارد سازد.

 

مزدوران حقير و پليد استكبار نيز يقين داشته باشند كه دست قدرتمند نظام اسلامي در دفاع از امنيت آن منطقه‌ي مظلوم و آن مردم وفادار، لحظه‌ئي كوتاهي نخواهد كرد و متجاوزان به جان و مال و امنيت مردم را به سزاي اعمال خيانتكارانه خواهد رسانيد.

 

اينجانب شهادت جان باختگان اين حادثه بويژه سرداران شهيد شوشتري و محمدزاده و ديگر پاسداران عزيز را به خانواده هاي محترم آنان تبريك و تسليت گفته، علوّ درجات آنان و شفاي عاجل آسيب ديدگان را از خداوند متعال مسألت مينمايم.

 

سيّدعلي خامنه‌اي

27/مهر/1388تاريخ : پنج شنبه 24 مهر 1393برچسب:, | 13:3 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

ايام مسلميه، ايام شهادت حضرت مسلم بن عقيل (نهم ذى الحجه) پيشاهنگ نهضت كربلا و سفير امام حسين (ع) به سوى مردم كوفه و هاني بن عروه، از شيعيان با وفا و ميزبان و همرزم مسلم بن عقيل را به سوگ مي نشينيم. وصال مسلم به ملكوت، او كه در عرفه شهيد شد تا دعاى عرفه مولى الكونين را تفسير كند و حماسه مسلم بودن و تسليم نشدن را بيافريند.

روح بزرگ انسانهاى خود ساخته و پاك به ديگران هم، پاكى و ايمان مى‏آموزد. صداقت و فداكارى ايثارگران در راه خدا الهام بخش تعهد و فداكارى است. حماسه‏هاى جهاد و شهادت مردان بزرگ اسلام، مجاهد ساز و شهيد پرور است. عظمت انسانى چهره‏هاى پرفروغ تاريخ خونبار ما اسوه همه كسانى است كه در زندگى به هدفهايى والاتر از خوردن و خوابيدن اعتقاد دارند و ارزشهاى متعالى را مى‏جويند. انسانهاى نمونه از نظر ايمان، اخلاق، شهامت، جوانمردى و استقامت، هميشه زينت تاريخ بوده و هستند. 

«مسلم بن عقيل‏» يكى از اين چهره‏هاست. شنيدن نام اين انسان والا و سرباز فداكار راه حق، ياد آور همه خوبيها، رشادتها و جوانمرديهاست;و خواندن زندگينامه اين سردار رشيد اسلام، درس آموز و الهام‏بخش و سازنده است. حماسه مسلم‏بن عقيل در كوفه، پيش درآمدى بر نهضت عظيم عاشورا بود; و خود مسلم، پيشاهنگ نهضت‏سيدالشهدا -عليه‏السلام و سفير انقلاب كربلا و پيشمرگ حماسه تاريخ‏ساز و جاويدان عاشورا بود. 

درباره مسلم، چه مى‏توان گفت، جز بيان صداقت و رشادت و ايمانش؟ و چه مى‏توان نوشت، جز فداكارى و حماسه وآزادگى‏اش، و چه مى‏توان شنيد جز عمل به وظيفه و اطاعت از امام و جهاد در راه حق تا مرز شهادت. و مسلم‏بن عقيل كيست؟ تجسمى از ارزشهاى والاى مكتب; الگو و اسوه‏اى از يك جوانمرد سلحشور و انقلابى پاكباخته و دل به راه خدا داده و سر به راه دوست‏سپرده و قدم در راه‏حق نهاده و با شهادت به معراج قرب پروردگار رسيده. پس، با هم با چهره اين شخصيت‏بزرگ،آشنا شويم.ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 24 مهر 1393برچسب:, | 12:29 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

ملا محمد کاظم خراسانی 

(تولد ۱۲۵۵ قمری برابر ۱۲۱۸ شمسی مشهد-درگذشت: ۱۳۲۹ قمری برابر ۱۲۹۰ خورشیدی، نجف) مشهور به آخوند خراسانی و صاحب کفایه (کفایة الاصول)،فقیه، سیاستمدار و مرجع تقلید عصر خود بود.

آخوند خراسانی در کنار شیخ عبدالله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی تهرانی سه مرجع تقلید حامی مشروطیت در ایران بودند.

 

تولد و تحصیلات

محمدکاظم در سال ۱۲۵۵ متولد شد. پدرش ملا حسین هروی بود. وی در مشهد علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس به سال ۱۲۷۷ قمری در سبزوار مدتی کوتاه از حاج ملا هادی سبزواری فلسفه آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری به تهران رفت و نزد ملا حسین خویی و میرزا ابوالحسن جلوه به تحصیلات تکمیلی در حکمت و فلسفه پرداخت. سپس عازم نجف شد و نزد شیخ انصاری،سید علی شوشتری ،میرزای شیرازی ، شیخ راضی نجفی و سید مهدی قزوینی مشغول تحصیل شد. ملا محمد کاظم خراسانی پس از فراگیری علوم دینی در نجف و سامرا به تدریس مشغول شد و حدود نیم قرن به تدریس علوم معقول و منقول پرداخت.

 

تولد و تحصیلات

محمدکاظم در سال ۱۲۵۵ متولد شد. پدرش ملا حسین هروی بود. وی در مشهد علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس به سال ۱۲۷۷ قمری در سبزوار مدتی کوتاه از حاج ملا هادی سبزواری فلسفه آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری به تهران رفت و نزد ملا حسین خویی و میرزا ابوالحسن جلوه به تحصیلات تکمیلی در حکمت و فلسفه پرداخت. سپس عازم نجف شد و نزد شیخ انصاری،سید علی شوشتری ،میرزای شیرازی ، شیخ راضی نجفی و سید مهدی قزوینی مشغول تحصیل شد. ملا محمد کاظم خراسانی پس از فراگیری علوم دینی در نجف و سامرا به تدریس مشغول شد و حدود نیم قرن به تدریس علوم معقول و منقول پرداخت.

 

 ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 23 مهر 1393برچسب:, | 8:49 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

زهیر بن قین بجلی از هواداران عثمان بود و همزمان با امام حسین علیه السلام مراسم حج را به جا آورده بود و به کوفه باز می گشت. 

جماعتی از قبیله بنی فزاره و بجیله چنین نقل کرده اند: 
ما با زهیر بن قین از مکه باز می گشتیم و در راه همراه با حسین علیه السلام و همراهانش راه می پیمودیم. هرگاه حسین علیه السلام در محلی توقف می‌کرد، ما حرکت می کردیم و در جای دیگری توقف می‌کردیم، ولی در منزل‌گاه زَرود ناچار شدیم با کاروان امام توقف کنیم. 
با زهیر نشسته بودیم و غذا می خوردیم که ناگهان فرستاده حسین علیه السلام وارد شد و سلام کرد و گفت:« ای زهیر بن قین! مرا ابا عبدالله بن الحسین به سوی تو فرستاده. به دیدارش برو.» ما همه دست از غذا کشیدیم و سکوت کردیم. 

همسر زهیر - که دیلم (یا دلهم)، دختر عمرو بود - گفت:« سبحان الله! فرزند پیامبر کسی را به دنبالت فرستاده و تو را فرا خوانده و تو از رفتن خودداری می کنی؟! چه می‌شود اگر نزد او بروی و سخن او را بشنوی!» 
زهیر از جا برخاست و به سوی خیمه ی امام رفت. طولی نکشید که با چهره‌ای درخشان و شادمان باز گشت. فرمان داد خیمه را برچینند و بار و بنه را برداشته، در جوار اردوی امام علیه السلام خیمه بزنند. بعد به همسرش گفت:« تو را طلاق دادم؛ زیرا فقط خوبی تو را می‌خواهم. من تصمیم گرفته‌ام همراه حسین علیه السلام باشم و جانم را فدای او کنم.» 

سپس همسر خود را با مقداری آذوقه و مال و با چند تن از عمو زاده هایش همراه کرد تا او را به مقصد برسانند. 
همسر زبیر برخاست و گریست و با او وداع کرد و گفت:« خداوند یار و مددکار تو باشد و این سفر را برای تو به خیر کند. روز قیامت، این از خود گذشتگی مرا به جدّ حسین علیه السلام یادآوری کن.» 

زهیر بعد از وداع با همسرش به همراهان خود گفت:« هر کس از شما دوست دارد با من بیاید وگرنه این آخرین دیدار ماست!» 
بعد نقل کرد که:« ما در نواحی دریای خزر جنگ می‌کردیم؛ خداوند ما را پیروز کرد و غنائمی به دست آوردیم. سلمان باهری به ما گفت:« آیا از این پیروزی و کسب غنائم خوشحالید؟» 
گفتیم:« آری!» 
گفت:« (از پیامبر اکرم شنیدم که فرمود) در آینده، به جنگ در کنار سرور جوانان آل محمد (حسین علیه السلام) و یاری او و غنائمی که در این مسیر نصیب شما خواهد شد، بیشتر شاد باشید!» 
من هم اکنون شما را به خدا می سپارم.» 

ابراهیم بن سعید که از همراهان زهیر در سفر حج بود روایت کرده است که امام به زهیر فرموده بود:« من در کربلا کشته خواهم شد و سرم را زحر بن قیس به امید جایزه نزد یزید خواهد برد ولی یزید چیزی به او نخواهد داد.» تاريخ : چهار شنبه 23 مهر 1393برچسب:, | 8:46 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

فاجعه آتش سوزی مسجد جامع کرمان به دست مزدوران رژیم شاه

در کتیبه های سر در ورودی تاریخ ساخت این مسجد سال ۷۵۰ ه.ق ، است و بانی آن امیر مبارز الدین محمد مظفر میبدی حاکم کرمان و سر سلسله آل مظفر می باشد که آن را مسجد جامع مظفر می گویند.

 

روز ۲۴ مهر ۱۳۵۷ ، حدود ۲۰ هزار نفر از مردم مسلمان کرمان به منظور بزرگداشت اربعین شهدای ۱۷ شهریور تهران و اولین سالگرد شهادت آیت الله حاج سید مصطفی خمینی ، به دعوت علما و روحانیون کرمان در مسجد اجتماع کرده بودند و بازار و کلیه مغازه ها تعطیل بود ناگهان حدود ۳۰۰ نفر ظاهرا از ساکنین زاغه نشین که به کولی ها معروف هستند، با در دست داشتن چوب و میله آهنی و دادن شعار ( جاوید شاه ) در ساعت ۳۰/۱۱ در حالی که یکی از روحانیون مشغول سخنرانی بود ، به مسجد حمله کردند. مهاجمان ابتدا دوچرخه ها و موتورهای مردم را به آتش کشیدند عده ای از مردم داخل مسجد به طرف آنها به راه افتادند. از طرف پلیس تیراندازی آغاز شد و مردم ناچار به داخل مسجد بازگشتند. طولی نکشید که گازهای خفه کننده ای فضا را پر کرد و کولی ها با چماق و چوب و میله به دست وارد شده، به جان مردم افتادند عده ای از مردم و روحانیون کرمان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شدند.

در کتیبه های سر در ورودی تاریخ ساخت این مسجد سال ۷۵۰ ه.ق ، است و بانی آن امیر مبارز الدین محمد مظفر میبدی حاکم کرمان و سر سلسله آل مظفر می باشد که آن را مسجد جامع مظفر می گویند.

در انگیزه احداث این مسجد می گویند محمد مظفر در نزدیکی های جیرفت با قبایل جرجانیان درگیر شد، پاهای اسبش را پی زدند آن طور که مرگ وی حتمی بود در این هنگام محمد مظفر ضمن استغفار و توبه با خدای خوش عهد کرد که اگر زنده بماند مسجدی بنا کند و تا آخر عمر دست از عبادت خدا برندارد در این هنگام پهلوان علیشاه بمی ، سردار لشکر امیر از راه رسید و مرکب خود را به او داد. و بدین سان وی از مرگ حتمی نجات و به احداث مسجد جامع همت گمارد . طول صحن مسجد ۵/۶۶ و عرض صحت آن ۴۹ متر است.

 ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 23 مهر 1393برچسب:, | 8:16 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

مرحوم آیت‌الله میرزا مهدی غروي اصفهانی رضوان‌الله‌علیه در سال ۱۳۰۳ هجری قمری در اصفهان متولد شد. در ۹ سالگی پدر خويش؛ میرزا اسماعیل اصفهانی؛ را از دست داد پس از تحصیلات مقدماتی و خواندن اندکی فقه‌ و اصول نزد استادان محلی، در حدود ۱۲ سالگی(۱۳۱۵ ه.ق)، رهسپار كربلاي معلا گشت.

بنا به توصیة مرحوم آیت‌الله حاج آقا رحیم‌ ارباب، از آغاز ورود به عراق، با مرحوم‌ آیت‌الله العظمی سید اسماعیل صدر (م: ۱۳۳۸ ق) ارتباط می‌یابد و از مراتب علمی و سلوک‌ روحی وی بهره‌مند می‌گردد. [۱]

مرحوم صدر از شاگردان مرحوم ملا فتح‌الله سلطان‌آبادی است و ملا فتح‌الله از آنجا كه مدتی با مرحوم حاج ملاحسینقلی همدانی (م: ۱۳۱۱ ق) مرتبط بوده [۲] متأثّر از اهل عرفان بوده و از اهل زهد و کرامات نيز به شمار مي‌آيد،‌ اما سر سازشی با حکمت متعالیه نداشته و با گرايشات عرفاني وحدت وجودي مخالف بوده‌است. اين منش فكري ملا فتح‌الله را به وضوح در آثار شاگرد و ارادتمند خاص وي يعني مرحوم محدث نوری مي‌توان مشاهده كرد.

ميرزا مهدي اصفهاني بعد از ارتباط با مرحوم صدر به نجف مهاجرت كرده و مدتي به خدمت مرحوم آية الله سید احمد کربلایی (م:۱۳۳۲ ق) مي‌رسد. برخي نيز از ارتباط وي با شيخ محمد بهاري و سپس مرحوم قاضي در اين دوره سخن گفته‌اند [۳] اما – با توجّه به ارتباط بعدي وي با مرحوم آقا سيّد جمال گلپايگاني - آنچه مسلم است اينكه مرحوم ميرزا استفادۀ سلوكي چنداني از اين بزرگان نكرده‌است.

از فعاليت‌هاي علمي مرحوم ميرزا در اين دوران اطلاعات مستند چنداني در دست نيست. برخي گفته‌اند: « در این دوره در نجف اصول را نزد آخوند خراسانی (صاحب کفایة‌الاصول) و فقه را نیز نزد سید محمدکاظم یزدی (صاحب عروة‌الوثقى) خواند.» [۴] و از خود ميرزا نقل شده است كه كفايه را در نزد مرحوم آفا سيّد جمال گلپايگاني خوانده است .[۵]

پس از اين دوران و فراگيري مباني فقه و اصول مرسوم، ظاهراً در حوالي سال ۱۳۲۵ه.ق [۶] و پس از انقلاب مشروطه در ایران، اين استاد و شاگرد همراه تنی‌ چند از فاضلان معاصر، مانند آیة‌الله سید محمود شاهرودی و آیة‌الله شيخ حسين حلّي که جمعاً بیش از هفت نفر نبوده‌اند ، اولین‌ دورة درس خارج اصول مرحوم آیة‌الله میرزا حسين نائینی (م:۱۳۵۵ ق) را تشکیل می‌دهند.

مرحوم ميرزا پس از حدود سيزده سال شركت در اين درس، توفیق دریافت اجازه اجتهاد از میرزای نائینی را مي‌يابد. اين اجازه‌نامه كه به تاريخ عيد فطر ۱۳۳۸ ه. ق نگاشته شده‌ بعدها توسط كساني چون آيات عظام آقاضیاءالدین عراقی، سيّد ابوالحسن اصفهانی، و شيخ عبدالکریم حائری یزدی رحمة‌الله‌عليهم مورد تأیید قرار گرفت.

در اين اجازه‌نامه دربارة ميرزا مهدي اصفهاني آمده‌است:

«... العلم العلّام، و المهذّب الهمام، ذو القريحة القويمة، و السّليقة المستقيمة، و النّظر الصّائب و الفكر الثّاقب، عماد العلماء و صفوة الفقهاء، و الورع التّقي و العدل الزّكي... فليحمدالله ـ سبحانه و تعالي ـ علي ما أولاه من جودة الذّهن و حسن النّظر.»

با توجه به اينكه ميرزاي نائيني كمتر به افراد اجازة اجتهاد مي‌داده‌اند ، اين تعبيرات دربارة ميرزا مهدي ۳۵ ساله به روشني از هوش سرشار و استعداد فوق العادة وي حكايت دارد.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 22 مهر 1393برچسب:, | 8:34 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

 

عید سعید غدیر,عید غدیر خم,روز عید غدیر

مسافران یک به یک، به میعادگاه عشق نزدیک می شوند، و آنگاه فرمانی از سوی قادر متعال نازل می گردد و پیامبر رحمت بر تمامی اهل زمین مژده می دهد: « الیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینُکُم» و دستان مهربان پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- ، دستان با صلابت علی- علیه السلام- را بر فراز آسمان بلند می کند و نوری عظیم این کره خاکی را  فرا  می گیرد. مژده باد بر اهل زمین مژده باد بر اهل آسمانها.


علی- علیه السلام- این  یکه تاز مردانگی و عدالت، علی- علیه السلام-  این  مظهر شجاعت و صلابت بر تخت امیری مؤمنان خواهد نشست. او زمین را از عدل پر خواهد کرد و عشق الهی را در دلهای مؤمنان جای خواهد داد.او بعد از پیامبر رحمت و رأفت یگانه حاکم بزرگ بر قلب مسلمین خواهد  بود. و پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- اینگونه فرمود:
«هر کس من مولای او بوده ام علی مولای اوست»


و اینگونه بود که خاکیان با نور پیمان بستند و دستان خود را به سوی او بلند کردند. در روزی که خداوند آن را بزرگ داشته و ملائک در آسمانها به جشن و سرور پرداختند، علی امام اول شیعیان، امیر مؤمنان، جانشین پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- شد، در سرزمینی که غدیر نام داشت.ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 20 مهر 1393برچسب:, | 11:0 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |


سردار شهيد ذبيح الله عاصي زاده در 21 مهرماه سال 1362 و در روز هفتم محرم الحرام در منطقه غرب بانه به شهادت رسيد.به گزارش خبرنگار ايسنا-منطقه يزد، شهید (ذبیح الله )عباس عاصی زاده در سال 1340 هجری شمسی در خانواده مذهبی و متدین در شهرستان اردکان دیده به جهان گشود .مادر مرحومه شهید می گفت :همواره آرزو داشتم فرزندم همچون مولایش ابوالفضل العباس (ع)باشد و فضایل بارز و برجسته آن حضرت چون شجاعت و ایثار و فداکاری داشته باشد به همین خاطر ایشان را عباس صدا می زدند و سر انجام این چنین شد. به طوری که آوازه شجاعت و دلاوری علمدار صحرای کربلا در راه محبوبش به آرزوی دیرینه ی خود که همان شهادت بود دست یابد. پدر ان شهید گران قدر هم که نام فرزندش را ذبیح الله گذاشته بود نیز به مقصود رسید و فرزند رشیدش در راه خدا به فیض عظیم شهادت نائل شد."

سردار سر افراز اسلام شهید عاصی زاده پس از دوران تحصیل در دبستان و راهنمایی صدر آباد در سال 1359 موفق به اخذ دیپلم در رشته اتو مکانیک از هنرستان فنی شهید مطهری اردکان شد.

وی در دوران تحصیل با توجه به وضعیت مالی خانواده از طریق کار و فعالیت در ایام فراغت هزینه تحصیلی خود را فراهم می کرد.

در دوران شکوهمند پیروزی انقلای اسلامی ایران شهید عاصی زاده از هنر جویان فعال هنرستان بود و نیروهای مومن و انقلابی را در مبارزه با رژیم ستم شاهی سازماندهی می کرد. به طوری که بارها با ماموران سفاک رژیم شاه در گیر شد. به دنبال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره)و آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با توجه به علاقه وافری که به سپاه پاسداران داشت عضویت آن نهاد مقدس در آمد و در همان اوایل عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد.

شهید عاصی زاده در سال 1362 ازدواج کرد و جالب این جاست که یکی از شروط اصلی وی برای ازدواج حضور دائم در جبهه ها بود.حاصل این زندگی مشترک که بیش از چهار ماه طول نکشید تنها فرزند پسر او به نام عباس بود که پس از شهادت پدر دیده به جهان گشود .

سردار سر افراز اسلام شهید ذبیح الله عاصی زاده سر انجام در سال 1362 در حالی که فرماندهی تیپ پیروز 18 الغدیر یزد را یه عهده داشت در روز هفتم محرم الحرام در منطقه غرب بانه به فیض عظمای شهادت نائل گشت.

به دنبال شهادت این فرمانده دلیر سپاه اسلام رادیوی رژیم بعث عراق از شهادت این فرمانده بزرگوار خبر داد و از این واقعه ابراز خوشحالی کرد.

پیکر مطهر شهید عاصی زاده صبح روز تاسوعای حسینی در یزد تشییع شد و پس اقامه نماز به امامت مرحوم آیت الله خاتمی نماینده ولایت فقیه و امام جمعه استان یزد بر پیکر مطهر این شهید پیکر غرقه به خون سردار شهید عاصی زاده برای خاک سپاری به زادگاهش شهرستان اردکان منتقل شد و بعد از ظهر تا سوعای حسینی در گلزار شهدای اردکان در کنار تربت پاک دیگر شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی وجنگ تحمیلی به خاک سپرده شد.

 ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 20 مهر 1393برچسب:, | 10:56 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

مجمع تقريب بين مذاهب اسلامي، پيش از اين در زمان آيت‏اللَّه بروجردي وجود داشت و براي بهره‏مندي از اشتراكات مذاهب اسلامي، هيئت‏هايي از طرف ايشان به قاهره در مصر سفر كرده و با عالمان برجسته اهل سنت مذاكره مي‏نمود. اين سفرها و گفتگوها به نتايجي مطلوب و سازنده انجاميد تا آنجا كه در زمان رياست شيخ محمود شلتوت بر جامع الازهر، علماي اهل تسنن دانشگاه الازهر مذهب شيعه را به رسميت شناختند. در دوره جديد نيز مجمع تقريب مذاهب، در راستاي اتحاد امّت اسلامي و وحدت مسلمانان، به دستور مقام معظم رهبري، حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي، در نوزدهم مهرماه 1369 ش تأسيس شد. اين مجمع به دنبال آن است كه زمينه‏هاي تقريب را در جنبه‏هاي اعتقادي، فكري، كلامي، فقهي، اصولي و علمي فراهم آورد. اما هدف اصلي آن حركت به سمت حاكميت اسلام و دوري از تفرقه‏ها مي‏باشد كه اين هدف و غايت نهايي، بايد در انديشه متفكران اسلامي جلوه‏گر شود. از اين رو، مجمع، رايزني‏هاي فراواني با صاحب‏نظران مسلمان انجام داده است. همچنين مجمع تقريب مذاهب اسلامي تلاش گسترده‏اي را در چارچوب فعاليت‏هاي خود انجام داده و در اين راستا كنفرانس‏هاي بين المللي متعددي را برگزار كرده و آثار فراواني به چاپ رسانده است.تاريخ : شنبه 19 مهر 1393برچسب:, | 10:24 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |

زندگينامه امام هادي (ع)

امام هادی(ع)

 تولد امام دهم شيعيان حضرت امام علی النقی (ع ) را نيمه ذيحجه سال 212 هجری قمری نوشته اند . پدر آن حضرت ، امام محمد تقی جوادالائمه (ع ) و مادرش سمانه از زنان درست کردار پاکدامنی بود که دست قدرت الهی او را برای تربيت مقام ولايت و امامت مأمور کرده بود ، و چه نيکو وظيفه مادری را به انجام رسانيد و بدين مأموريت خدايی قيام کرد . نام آن حضرت - علی - کنيه آن امام همام " ابوالحسن " و لقبهای مشهور آن حضرت " هادي " و " نقي " بود . حضرت امام هادی (ع ) پس از پدر بزرگوارش در سن 8 سالگی به مقام امامت رسيد و دوران امامتش 33 سال بود .

 در اين مدت حضرت علی النقی (ع ) برای نشر احکام اسلام و آموزش و پرورش و شناساندن مکتب و مذهب جعفری و تربيت شاگردان و اصحاب گرانقدر گامهای بلند برداشت . نه تنها تعليم و تعلم و نگاهبانی فرهنگ اسلامی را امام دهم (ع ) در مدينه عهده دار بود ، و لحظه ای از آگاهانيدن مردم و آشنا کردن آنها به حقايق مذهبی نمي آسود ، بلکه در امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه پنهان و آشکار با خليفه ستمگر وقت - يعنی متوکل عباسی - آنی آسايش نداشت .

 به همين جهت بود که عبدالله بن عمر والی مدينه بنا بر دشمنی ديرينه و بدخواهی درونی ، به متوکل خليفه زمان خود نامه ای خصومت آميز نوشت ، و به آن امام بزرگوار تهمتها زد ، و نسبتهای ناروا داد و آن حضرت را مرکز فتنه انگيزی و حتی ستمکاری وانمود کرد و در حقيقت آنچه در شأن خودش و خليفه زمانش بود به آن امام معصوم (ع ) منسوب نمود ، و اين همه به جهت آن بود که جاذبه امامت و ولايت و علم و فضيلتش مردم را از اطراف جهان اسلام به مدينه مي کشانيد و اين کوته نظران دون همت که طالب رياست ظاهری و حکومت مادی دنيای فريبنده بودند ، نمي توانستند فروغ معنويت امام را ببينند .

 و نيز " مورخان و محدثان نوشته اند که امام جماعت حرمين ( = مکه و مدينه ) از سوی دستگاه خلافت ، به متوکل عباسی نوشت : اگر تو را به مکه و مدينه حاجتی است ، علی بن محمد ( هادی ) را از اين ديار بيرون بر ، که بيشتر اين ناحيه را مظيع و منقاد خود گردانيده است " . اين نامه و نامه حاکم مدينه نشان دهنده نفوذ معنوی امام هادی (ع ) در سنگر مبارزه عليه دستگاه جبار عباسی است .

 ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 17 مهر 1393برچسب:, | 8:1 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |
سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در شرایطی برگزار شد که کشور در اوج بحران سیاسی قرار داشت‌. تداوم جنگ تحمیلی و نیاز نیروهای جبهه به حمایت های لجستیکی، انسانی و همچنین تشدید ترورهای کور منافقین علیه مردم عادی کوچه و بازار دو بحران عمده کشور بود. نامزدهای این دوره از انتخابات عبارت بودند از: ‌آیت‌الله سید علی خامنه‌ای‌، سید علی اکبر پرورش‌، حسن غفوری فرد و سید رضا زواره‌ای. آیت‌الله خامنه ‌ای در این انتخابات که دهم مهر ۱۳۶۰ برگزار شد، در شرایطی به پیروزی رسید که ۳ ماه پیش از آن خود در مسجد ابوذر تهران مورد سوء قصد عوامل سازمان مجاهدین خلق قرار گرفته و از ناحیه دست و سینه به شدت مجروح شده بود. وی در این انتخابات توانست از مجموع ۸/۱۶ میلیون رأی ماخوذه، بیش از ۱۶ میلیون رای را از آن خود سازد و بالاترین درصد آرأ مردم را در جریان نه مرحله انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دهد. آیت الله خامنه‌ای که در سالهای پس از پیروزی انقلاب مسؤولیتهایی چون عضویت در شورای انقلاب‌، نمایندگی امام در شورایعالی دفاع‌، امامت جمعه تهران و نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت‌، دو دوره چهار ساله در سمت ریاست جمهوری خدمت کرد.


تاريخ : چهار شنبه 15 مهر 1393برچسب:, | 10:30 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |
 
بمباران شيميايي شهر سومار توسط رژيم بعث عراق در جريان جنگ تحميلي (1366 ش)

بمباران شيميايي شهر سومار توسط رژيم بعث عراق در جريان جنگ تحميلي (1366 ش)درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد که طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. « ... هنوز ناله هاى سوزناک و دردآور شهر مظلوم سومار از ارتفاعات مسلط بر شهر سومار به گوش مى رسد، هنوز پرندگان مهاجر از شمال غرب ایران که به جنوب سفر مى کنند زمانى که به شهر سومار مى رسند ضمن اداى احترام به نام شهر مظلوم، اشک از چشمانشان سرازیر مى شود، هنوز بزهاى کوهى و آهوهاى پوست پلنگى که بر بالاى ارتفاعات شهر سومار نگاه به خرابه هاى شهر مى کنند و درختان و نخل هاى سوخته سومار را مى بینند، اشک سوزان خود را بر سنگهاى سنگدل سومار سرازیر مى کنند ولى افسوس که از شهروندان سومار کسى در آنجا نیست تا ببیند مهاجران زنده دل شب و راهپیماى روز چگونه همدرد و همدل غمدیده خود هستند. آرى اى رهگذران سومار! اى حامیان سنگرنشین سومار و اى طالبان حق و عدالت! سومار حق از دست رفته خود را توسط شما بازپس گرفت...» مقدمه کتاب «سومار سخن مى گوید» نوشته سرهنگ زرهى ستاد عبدالله رفیعى.تاريخ : چهار شنبه 15 مهر 1393برچسب:, | 10:29 | نويسنده : محمد کرامتی نژاد |